Zimbra vs Microsoft Exchange

07Şubat 2017
by admin

Son zamanlarda neredeyse bütün firmaların çoğu marka rekabetinden geri kalmamak için önemli adımlar atmakta. Firmalar kendi konseptini bozmadan bu yeniliklere ayak uydurmakta sorunlar yaşayabilir. Rekabet hırsı ile atılan adımlar müşteriler ile diyaloğun azalmasına veya belki de marka değerinin bile düşmesine neden olabilir. Tüketiciler artık her şeyin bilincinde güven ve ilgi eksikliği markanız adına olumsuz yorumlar meydana getirebilir.

Firmalar için alan adının eklendiği mail adresleri önemlidir. Bu şekilde e-posta adresleri ile kullanıcıların kendi içinde ve müşteriler ile haberleşmesi için hosting, reseller hosting yada mail server sistemlerine sahip olmak gerekmektedir.

Bu yazımızda Zimbra ve Microsoft Exchange e-posta servislerini tanıtacağız. Bu mesajlaşma servisleri sizler için müşterileriniz ile iletişim kurmanızda çok fayda sağlayacaktır.

 

Zimbra

Zimbra ile başlamak istiyorum. Zimbra mail sunucusu Linux üzerinde çalışan açık kaynaklı bir yazılımdır. Zimbra mesajlaşma servisi Synacor Inc. tarafında 2015 yılında satın alındı. Bu el değiştirmeden önce üç kere daha başka firmalarca satın alınıp satıldı bu el değişimleri sırasıyla; Yahoo, Vmware, Telligent Systems arasında gerçekleştirildi.

Zimbra çok kullanışlı ara yüzü ile ve çok işinize çok yarayacak eklentilere sahip bu nedenle kolayca yönetilebilir. Microsoft Exchange’in aksine bir sunucu içerisinde birden fazla alan adı için servis sağlamaktadır. Web üzerinden veya masaüstü ile kullanılabilir mobil cihazları da destekler.

 

Microsoft Exchange

Microsoft Exchange adından da anlaşılacağı üzere Microsoft firmasının ürettiği kullanıcılarının haberleşmesini sağlayan iletişim yazılımıdır. Genel olarak şirket ve iş yerlerinde kullanımı amaçlanan elektronik posta servisidir. Kullanımı çok kolay ve basittir. Zimbra da olan bütün özellikler fazlasıyla Microsoft Exchange’de de vardır. Microsoft Exchange web, masaüstü, mobil gibi bütün platformları destekler ayriyeten Microsoft Outlook üzerinden de çalışmayı destekler. Microsoft Exchange mail depolama yada mailleri dağıtabilme gibi özelliklere de sahiptir, aldığınız mailleri otomatik olarak gruplandırabilir veya dağıtabilir. Son olarak Microsoft Exchange lisansları Microsoft’tan ve satıcılarından alınabilir ve sadece bir alan adı üzerine kurulur.

Exchange hosting ve Zimbra mail hesaplarının Android ve iOS cihazlarda kullanımı hakkında makalemizi önceli yazılarımızda bulabilirsiniz. Sizde şirketiniz veya firmanız için bir mail server kurmak istiyorsanız kaliteweb size her türlü desteği sunmakta hazır.

blog , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir