Yakın Zamanda Yaşanan Siber Saldırılar

14Nisan 2017
by admin

Siber saldırı artık yeni bir saldırı taktiği haline geldi. Özellikle ülkelerin hacker grupları diğer ülkelerin resmi sitelerine ve sistemlerine saldırı düzenleyebiliyor. Bu durum da siber saldırı yapılan ülkedeki internet sitelerini ve sistemi olumsuz yönde etkiliyor, doğru şekilde çalışamaz hale, hizmet sunamaz bir vaziyete getiriyor. Son dönemlerde ülkemizde de görülen siber saldırılar bireysel bir web sitesi veya blog’a olabileceği gibi resmi bir siteye de olabiliyor. Dedicated Server ve Datacenter birimlerini de olumsuz yönde etkileyen bu saldırılar son dönemde adeta savaşın önüne geçmiş durumdadır. Yani bir ülke diğer bir ülkeye askeri olarak saldırmaktansa, o ülke için oldukça önemli olan ve internet üzerinden çalışan sistemlere ve sitelere saldırmaya başlamıştır. Ülkemizde de siber saldırılar gerçekleşmekte ve dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı güvenlik önlemleri alınmaya başlanmıştır.

ABD’de Siber Saldırı

Geçtiğimiz Eylül ayında yaşanan bir siber saldırı bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu gözler önüne sermektedir. Ülkelere yönelik yapılan siber saldırılar günlük hayatı olumsuz etkileyebilmekte veya büyük maddi kayıplara neden olabilmektedir. Eylül ayında ABD’de yapılan siber saldırının toplam maliyeti yaklaşık 6 Milyar Dolar’dır. Yani 1 saatlik bir siber saldırının bedeli 1 Milyar Dolar olmuştur. Bu saldırı siber saldırıların ne kadar güçlü ve zarar verici bir saldırı türü olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ülkelerde yaşanabilecek siber saldırılara önlem alınması maddi kayıpların önüne geçebilecek veya maddi kaybı azaltabilecektir.

Enerji Bakanlığına Siber Saldırı

Geçtiğimiz Temmuz ayında yine Enerji Bakanlığı’na siber saldırı yapıldı. Özellikle Temmuz ayında yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi olarak da siber saldırılar hedef gösteriliyordu. Hacker’ların internet sitelerini ele geçirmek ve sisteme sızmak için siber saldırılar gerçekleştirdiği belirtildi. Bu saldırılar sızma girişimleri tespit edilerek engellense de birçok şehirde elektrik kesintisi yaşandı. Ayrıca bu olaylar Türkiye ulusal elektrik şebekesine sızma girişimlerinin de ne tür bir boyutta olduğu hakkında bize bir fikir sunuyor.

Hava Durumu Uygulaması Kişisel Verileri Çalıyor

Siber saldırılar günümüzde o kadar gelişmiş durumda ki artık uygulamalar aracılığı ile de bilgi ve veriler ele geçirilebiliyor. ‘Good Weather’ adlı uygulamanın özellikle banka uygulamalarının bilgilerini çalmaya yönelik bir uygulama olduğu aktarıldı. Normal uygulamanın zararlı versiyonu olarak yer alan ‘Good Weather’ uzaktan cihazları kilitleyebilme, SMS mesajlarına erişebilme ve mobil bankacılık bilgilerini ele geçirme gibi zararlı işlemleri gerçekleştirebiliyor. Bu uygulama siber saldırıların ne boyuta geldiği hakkında bize bilgi veriyor.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir