WordPress Sitenizi Başka Bir Domaine Taşıyın

25Ocak 2018
by kaliteweb

Yeni bir alan adı satın aldınız ve eski web sitenizi, yeni alan adınıza taşımanız gerekiyor. Web sitenizi yeni alan adınıza iyi mi taşıyabilirsiniz?
Öncelikle eski wordpress sitenizin bulunduğu FTP alanına erişim sağlamanız gerekiyor. FTP alanına bağlandığınızda, eğer directadmin kullanıyorsanız “public_html”, Plesk açık oturum kullanıyorsanız, “httpdocs” klasörü içerisinde verileriniz bulunur. Klasördeki verileri ise; olduğu benzer biçimde bilgisayarınıza çekmeniz gerekmektedir.

 

 

Dosyalar bilgisayara yüklenirken, web sitenizin bulunduğu veri tabanına ulaşmak için phpmyadmin sayfasına erişip, veritabanı dosyanızı buluyorsunuz. Arkasından, “Dışa aktar” diyerek veritabanı yedeğinizi almanız gerekecektir. Dışa aktar menüsüne tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda “Git” butonuna tıkladığınızda .Sql uzantılı veritabanı dosyanızı indireceksiniz.

 

 

 

FTP Dosyalarını aldıktan sonrasında elinizde bir tane .Sql dosya uzantılı veritabanı ve public_html içerisinde dosya yedekleriniz olacaktır.

 

 

 

Yedeklerizi aldıktan sonra, ikinci kısımda yeni web sitenizin bulunduğu alana dosyalarınızı tekrar yüklemeniz gerekecektir. Aşağıdaki görsellerde, public_html içerisindeki tüm wordpress dosyalarımı, yeni sunucumdaki httpdocs içine aktardığımı göreceksiniz.

 

 

 

 

Web sitemi yenialanadi.com alan adına taşıyorum. Siz değerli ziyaretçilerimizin de, dosyalarınızı yeni hosting FTP alanına tekrar yüklemeniz gerekmektedir. Veritabanı dosyasını aktarmadan önce alan adının değişikliğini yapmayı unutmayın.

Veritabanı dosyanızı düzenlemek için notepad++ veya gelişmiş bir kod düzenleyici edinmeniz gerekmektedir. Ben notepat++ tercih ediyorum. Veritabanı dosyanız üzerinden sağa tıklayıp “Edit with notepad++” seçerek açıktan sonrasında, alan adı değişikliğini sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

SQL dosyasını notepad++ ile açtıktan sonrasında, üst menüden Ara >Değiştir (Ctrl+H) adımlarını takip etmeniz gerekecektir. Oluşturulan pencerede ise “Aranan” kısmına eski alan adınızı yazıp daha sonra ise; “kıymet” kısmına yeni alan adınızı yazabilirsiniz. Ardından, “Tümünü Değiştir” butonuna tıklayarak dosyadaki tüm değerleri değiştirebilirsiniz. (Ben eskialanadi.com olan değerleri yenialanadi.com olarak değiştirdim.)

 

 

 

 

Veritabanı dosyasında bulunan alan adı değişikliğini tamamladıktan sonrasında; yeni sunucunuzun bulunmuş olduğu phpmyadmin sayfasına erişip üst bölümde “İçe Aktar” menüsüne tıklamanız gerekmektedir. Ardından, “Dosya Seç” butonuna basıp değişiklik yaptığınız dosyayı seçmeniz gerekecektir. Dosyanızı seçtikten sonrasında “Git” butonuna basarsanız, veritabanı dosyanızı aktaracaktır. Veritabanı dosyanızı aktardıktan sonra, sol menüde tablolarınızı görmüş olacaksınız.

 

 

 

 

 

 

Veritabanı dosyanızı başarılı bir halde aktardıktan sonrasında, web sitenizi yeni yüklediğiniz FTP alanı içinde ana dizinde bulunan wp-config dosyanızı, yeni veritabanı bilgileriniz ile güncelledikten sonra kaydetmeniz yeterli olacaktır. Artık başka bir alan isminde bulunan web siteniz yeni alan adınız üzerinde çalışacaktır.

Yardımcı olabilmesi için düzenleme yapacağınız kısımlar aşağıdaki şekildedir:

  • define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı_ismi’);
  • define(‘DB_USER’, ‘veritabanı_kullanıcınız’);
  • define(‘DB_PASSWORD’, ‘veritabanı_şifresi’);
  • define(‘DB_HOST’, ‘veritabanı_hostu);
blog , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir