WordPress Güvenlik Önlemleri

04Kasım 2016
by admin

Bu yazımızda sizlere wordpress web sitelerinizin güvenliği hakkında tavsiyeler vereceğiz. WordPress sitelerde artan hack olaylarının önüne geçebilmenin yollarını maddeler halinde sıralayacağız.

1. Her zaman son sürüm wordpressi kullanın: WordPress çok sık güncelleme çıkartan bir yazılım. Bunun nedeni kötü niyetli kişilerin wordpress üzerinde açıklar aramasıdır. Web sitenizin güvenliği için wodpress güncellemelerini takip edin ve en güncel sürümü yükleyin.

2. Şifreleriniz her zaman güçlü olsun: Şifre denemeleri çok sık görünen bir hack yöntemidir. Bu yüzden şifrelerinizi zor şifrelerde seçin ve muhakkak Büyük ve küçük harf, rakam, ve sembol kullanın.

3. Admin girişini limit koyun: Admin panelinize giriş yapmak için şifre denemesi yapanların İP adreslerini engellemeniz için “limit login attemps” eklentisini indirin ve sitenize kurun. Böylelikle şifre denemesi yapanlar belirlediğiniz denemeden sonra İP adresi sitenizde engellenecek ve bir daha sitenize giremeyecektir.

4. Wp-admin girişini gizleyin: Hosting panelinizden “Password Protect Directories” bölümüden wp-admin klasörünüze güvenlği bölge oluşturabilirsiniz.

5. Kullanıcı adınızı Admin yapmayın: Eğer admin kullanıcısı varsa kullanıcılar bölümünden admine farklı kullanıcı adı atayabilirsiniz.

6. Veritabanı ve FTP dosyalarınızı yedekleyin: Her ihtimale karşı güncel yedekleriniz her zaman elinizin altında olsun.

7. Tema ve Eklentilerinizi güncel tutun: Kullanmış olduğunuz tema ve eklentiler her zaman en güncel sürümüyle olsunlar.

8. Captcha Eklentisini kurun: Captcha eklentisi web sitenize yorum yapanlara doğrulama kodu gibi bir seçenek sunar ve harf ve rakamlarla kullanıcıların gerçek kişi olup olmadığını doğrulamalarını ister. Ek olarak admin panelindede siteye giriş yapmak isteyenlere doğrulama kodu çıkartır.

9. Kullanmadığınız veri tabanlarını silin: Web sitenizde kullanmadığınız test için oluşturduğunuz bütün veritabanlarını silin. Hackerlar bu veritabanlarında bulunan dosyalar üzerinden açık yakalarak bütün web sitenizi ele geçirebilirler.

10. WordPress sürümünüzü gizleyin: Web sitenizde sağ tıklayıp kaynağı görüntüle dendiğinde wordpress sürümünüz gözükmektedir. Bunu gizlemek için ise “functions.php” dosyanızın içine girin ve en altına “remove_action(‘wp_head’, ‘wp_generator’);” kodunu yapıştırın böylelikle wordpress versiyon bilginiz gizlenecektir.

Kaliteweb Web Hosting sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyar ve web sitelerinizde yaşadığınız sorunlara 7/24 Telefon, Mail ve ticket üzerinden çözümler üretir.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir