WordPress Bloglar İçin Eklenti Önerileri

16Kasım 2016
by admin

kisisel-blog-eklentileri

WordPress günümüzde en çok kullanılan blog yazılımı konumunda. Web programlama bilmeyen veya bilip de uğraşmak istemeyen bir çok kişi wordpress tercih etmektedir. WordPress gerek seo su gerekse kolay kurulumu ve dökümantasyon çokluğundan tercih sebebidir.

WordPress kullanım sebeplerinden birtaneside eklenti bolluğudur. WordPress ile yapmak istediğiniz bir işlemi hiç bilgi birikimine gerek duymadan eklentiler ile yapabilirsiniz. Kaliteweb hosting olarak bu yazımızda sizlere ilk wordpress kurduğunuzda işinize yarayacak ve kullanmanız gereken birkaç eklenti önerisinde bulunacağız.

Hadi başlayalım:

İlk eklentimiz Akismet olacak: Aksimet wordpress ilk kurulduğunda kendiliğinden pasif halde gelmektedir. Aksimet eklentisinin kullanım amacı bloğunuza gelen spam yorumları engellemektedir. WordPress siteleri spam botları tarafından fark edildiği andan itibaren her gün yüzlerce ve hatta binlerce spam yorum almaktadır. Bu yorumlar içlerinde link geçen yabancı sitelere ait yorumlardır. Bu yorumları tek tek silmek spam olanları ve olmayanları ayırmak zahmetli bir iş olacaktır. Aksimet eklentisi bu işi sizin yerinize üstlenmekte ve spam olan yorumları otomatik olarak silmekte spam olmayan yorumları ise onayınıza sunmaktadır.

WPtouch Mobile Plugin:  Günümüzde pek çok internet kullanıcısı internet aramalarını mobil olarak yapmaktadır. Google´da bu konuya büyük önem vermektedir ve mobil üzerinden yapılan aramalarda mobil uyumlu sitelere bu site mobil uyumludur yazısı çıkarmaktadır. WPtouch Mobile eklentisi web sitelerimiz mobil hale getirmeye yarayan bir eklentidir. WordPress sitenizde kullandığınız tema mobil uyumlu değilse mutlaka bu eklentiyi kurmanız gerekmektedir. Böylece siteniz mobil telefonlarla uyumla hale gelecektir.

All in Seo & Yoast SEO: Bu iki eklentiden istediğinizi kullanabilirsiniz. Bu iki eklentinin de kullanım amacı aynıdır ve sitenizin seo ayarlarını yapmaya yarar. İkisini de kullanmak isteyenler olacaktır ancak buna gerek yoktur, bir tanesini kullanmanız yeterlidir. Eklentiyi kurduktan sonra eklenti sayfasına girerek gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Feedburner Optin Form: Kullanıcıların web sitenize abone olmasını sağlayan bir eklentidir. Bu eklenti ile yeni yazılarınızdan haberdar olmak isteyen kullanıcılar mail adreslerini bu forma girerler ve yeni yazı yazdığınızda otomatik olarak abone olan kullanıcılara haber gider.

upPrev: Benzer yazılar eklentisidir. Kullanıcılar bloğunuzda bir makale okurken makalenin en altında ya da yan menülerde o yazının benzerlerini görebilir. Böylece kullanıcılarınızı ilgilerini çekecek diğer konulara yönlendirebilir ve sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Google XML Sitemap: Bloğunuzun haritasını çıkartacak eklentidir. Arama motorlarını botları sitenize geldiğinde tek tek tüm konuları incelemeye başlarlar. Bu eklenti arama motorlarının botlarına kolaylık sağlamaktadır ve yol göstermektedir. Böylece bloğunuz arama motorlarında daha hızlı indexlenir ve daha hızlı trafik çekebilirsiniz.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir