Wordpres mi Joomla mı?

22Şubat 2017
by admin

Joomla genel kamu lisansına sahip web sitesi ve çevrimiçi uygulama kurmaya yarayan bir içerik yönetim sistemidir. WordPress de joomla gibi genel kamu lisansına sahip içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi İngilizce tabiri ile cms olarak da geçmektedir. WordPress PHP, MySQL, sürümleri ile kurulmuş bir site iken Joomla PHP, MySQL ve MVC sürümlerine sahiptir. İki uygulamada açık kaynak sistemi ile geliştirilmektedir. Bu özellikleri ile benzerken kuruluşları farklılık gösterir. WordPress kurulumu 2001’e dayanır. İlk çıkışı blog alt yapılı iken daha sonra içeriğini zenginleştirmiştir. Joomla sitesinin ise ilk sürümü 17 ekim 2005’e dayanır. Joomla kolay kullanımı, genişletilebilirliği ile çokça kullanıcıya ulaşmışken son zamanlarda güvenirlik sıkıntısı ile kullanıcısında bir azalma olmuştur. Ancak hala web sitesi kurulurken çoğu kişi joomlanın alt yapısına yönelmektedir. Joom sitesinde istediğiniz zaman sürümünüzü değiştirip yeni bir versiyon deneyebilirsiniz. Kullanım açısından joomla profesyonel olsa da wordpress her kullanıcıya hitap eder.

WordPress’in temeli 2001’e dayansa da joomla sistem olarak daha oturmuştur. İki uygulama da hemen hemen benzer temalar üretiyorlar. Ancak wordpress para ile uygulamalar vererek tema çeşitliliğini artırmaktadır. Her iki sistemde çok fazla güncellenmektedir. Ancak güncellenirken joomla güvenlik açığı verebilmektedir. Optimizasyon konusunda ise wordpress daha öndedir. Daha kolay bir kodlamaya sahip olan wordpress uygulamasında sistem kasılmaz. Ancak aynı şeyleri joomla da yapmak için daha fazla efor gerekmektedir. Bütün bunların dışında sistem ile uyumlu hosting seçmekte oldukça önemlidir. Seçtiğimiz hosting sistem ile ne kadar uyumlu ise  istenilen siteyi kurmakta o kadar kolaylaşır.

Hosting

  Hosting kelimesinin Türkçe’de karşılığı barındırmadır. İnternet sitesi kurulurken belirli bir alana ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı bilgisayarlardan daha güçlü makina olan sunucu yapmaktadır. Sunucu her daim açık olmaktadır. Web sitesine ait belgeleri saklayan ve kullanıcıların erişimine sunan sunucuların veri saklama ve yayınlama işlemine web hosting denir. WordPress  linux sunucusunda daha verimli çalışması nedeni ile wordpress hosting seçerken Linux uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Hosting seçerken yönetim paneline de dikkat edilmelidir. WordPress hosting de bir çok panel bulunurken en kullanışlısı Cpanel panelidir.tinde aylık üyelikler bulunurken fiyata göre paketin içeriği de farklılık göstermektedir. En ucuz pakette disk 1 GB, aylık trafik 10 GB, e-posta 10 limittir. Bu içerik fiyata göre daha da artış göstermektedir. Joomla hosting ile aynı fiyata aynı içeriğe sahip wordpress hosting paketi de bulunmaktadır. WordPress hosting de fiyata göre değişik paketler bulunmaktadır.

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir