Wİndows XP Yükselişe Geçti

03Şubat 2017
by admin

Hiçbir kullanıcının artık 15 yıllık bir iletim sistemini tercih etmeyeceğini ve yeni işletim sistemlerinin artık herkes tarafından kullanıldığı düşünebilirsiniz fakat Windows XP son günlerde kullanım oranıyla yükselişe geçti.

NetMarketShare araştırma şirketi tarafınca hazırlanmış verilere göre 2016 yılı Aralık raporlarında dünya genelinde kullanılan tüm işletim sistemlerinin raporu ve kullanıcı raporu yer alıyor. Bu raporun sonuçlarına göre geçen ay dünya genelindeki tüm bilgisayarlarda yüzde 9 olarak kullanılan Windows XP geçen yılların aksine popülaritesinde düşüş yaşamayıp kullanıcı yüzdesini biraz daha yükseltti.

15 yıl önce piyasaya sürülen ve ardından geçen yıllarda üstüne bir çok işletim sistemi çıkan Windows XP hala dünyada en çok tercih edilen üçüncü işletim sistemi durumunda. Nisan 2014 yılında Microsoft tarafından windows hosting sunucularının güncellemelere kapatılarak Windows XP işletimi sisteminde oluşabilecek hatalar ve güvenlik açıkları gibi tehditlerin artık düzeltilmeyeceği duyurulmuştu. Hala Windows XP kullanan kişiler aslında oluşabilecek tehditleri göz önüne almış kişiler ve bunun bilinciyle kullanmaya devam etmekte.

Oluşabilecek riskler ve güvenlik tehditlerine rağmen Windows XP kullanıcı sayısı 2016 yılı Temmuz ayından beri kullanıcı sayısını az da olsa arttırmaya devam ediyor. 2016 yılının Mayıs ayında işletim sistemlerinin pazar payının içinde yüzde 9,78’e düşen XP haziran ayında tekrardan yükselişe geçti ve 10.34’e ulaştı. Ardından yaşanan düzenli düşüş ile Kasım ayına kadar 8,63’e kadar gerileyen XP beklenmedik şekilde Aralık ayında yüzde 9,07’ye yükseldi.

Tüm bu istatistikler Nisan 2014’ten yani artık tüm güncellemelerin artık kesilmesinden bu yana işletim sistemleri piyasasında Windows XP’nin pazar payını yüzde 1,07 oranında arttırdığını gösteriyor. Bu zaman içerisinde Windows 10 işletim sistemi için çok büyük sunucu satın alma kampanyaları yapılmasına rağmen.

Windows XP’nin beklenmedik bu çıkışı yine de kullanım yüzdesinin aynı oranda kalacağı gibi düşünceleri beraberinde getiriyor. Çünkü dünyada genelinde kullanılan bilgisayarların çoğu orta segmentinde bir altında denebilir, bu durumdan ötürü sınırsız windows hosting‘nin sadeliği, pratikliği ve arka uygulamalarının azlığından ötürü fazla düşük seviyeli bilgisayarlarda hala tercih ediliyor.

 

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir