Windows VPS Kiralama

13Aralık 2016
by admin

VPS sunucular hakkında daha önce bilgilendirme makaleleri yazmıştık ancak tekrarlamak gerekirse VPS sunucular fiziksel sunucular üzerinden açılan sunuculara verilen isimdir. Fiziksel sunucuların üzerine kurulan sanallaştırma yazılımları vasıtasıyla tek sunucu içerisinden sunucunun özelliklerine göre 10-100-1000 tane sunucu açılabilmektedir. Bu işlem sunucu oluşturulan sunuculara sanal sunucu denilmektedir.

Sanal sunucular farklı hizmetler için kullanılabilmektedir. Örneğin bir web siteniz çok yüksek trafik harcıyor ve sunucu kaynaklarını çok fazla kullanıyorsa sanal bir sunucu almanız gerekmektedir. Aldığınız sanal sunucunun üzerine hosting kontrol paneli kurarak web sitenizi sanal sunucunuza taşıyabilirsiniz. Ya da örneğin bir yayın yapmanız gerektiğinde sanal sunucu kiralayarak sanal sunucunuz üzerinden bu yayını gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin makalemizin başlığında da yer alan Windows VPS kiralama dan bahsedelim. Windows VPS kiralamak için yapmanız gereken öncelikle hangi amaç için kullanacağınızı belirlemek. Örneğin bir web sitesi için kullanacaksanız Windows server kurdurmanız gerekmektedir. Yâda bir yayın yapacaksanız Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 kurdurabilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır. Windows, linuxdan farklı olarak lisans ücreti ödenmesi gerekmektedir. Windows ürünleri ücretli olduğundan dolayı VPS ücreti haricinde Windows lisans ücretinide ödemeniz gerekmektedir.

Windows VPSlere uzak masaüstü yardımıyla bağlanılmaktadır. Daha önce Windows bir sunucu sahibi olmadıysanız ilk bağlandığınızda şaşırmanız mümkündür. Windows VPS´ler sizin uzaktaki bilgisayarlarınızdır. Bağlandığınızda gerçek bir bilgisayarın içerisindeymiş gibi hissetmeniz mümkündür.

Windows VPS kiralama işlemleri Linuxa göre pahalı bir işlemdir maalesef. Ancak kullanımı linuxdan daha kolaydır. Linux komut sistemi yardımıyla çalışır ve işlemlerinizi komut satırına yazarak yaparsınız( Centos vb. işletim sistemlerinde) Karşınızda windowsta olduğu gibi bir masaüstü gelmemektedir ve Linux komutlarını bilmeniz gerekmektedir. Linux komutlarını kullanmayı bilmiyorsanız yanlışlıkla sunucuyu komple silme ihtimaliniz vardır. Bu yüzden Linux sunucu satın alırken destek paketide almanızı önermekteyiz. Windows sunucularda ise karşınızda bir masaüstü olduğundan komut bilmeseniz bile kullanımı öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Biz yine de ilk kez sunucu kullanacaklar için destek paketi de alınmasını önermekteyiz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir