Windows Hosting ve Asp

27Şubat 2017
by admin

Windows hosting bir işletim sistemi olan hosting uygulamasının bir çeşidi, bir markasıdır. Web hosting denilen uygulama web sitesi kurmak isteyen kullanıcılara internette gerekli alanı sağlar diğer bir ifade ile hosting internette barındırma sistemidir. Hosting kullanıcıları arasında fazlası ile geniş bir kitleye sahiptir windows hosting. Kaliteli bir siteniz olsun istiyorsanız windows hosting bunun için çok uygundur. Windows hosting hakkında kısa bir araştırma yaptığınızda sizde bu kanıya varacaksınız. Güvenilir olması, çoğu sürümle uyumlu çalışması vb. daha birçok özelliğine denk gelirsiniz. Araştırırken mutlaka asp kelimesine de rastlarsınız. Bizde bu yazımızda asp nedir, ne işe yarar, web hosting ile bağlantısı nedir bunlara değineceğiz.

ASP

Asp active server pages türkçe anlamı ile aktif sunucu sayfalarının kısaltmasıdır. Asp microsoft yazılımıdır IIS denilen program altında çalışmaktadır. Asp uzantılı bir dosya html adlı bir dosya ile temelde aynıdır. Sunucu tarafından çalıştırılan dosyalar html çıktısı olarak arama motorunuzda görünmektedir. Asp ile kodlanan sitelere dinamik web siteleri de denmektedir. Siz eğer asp ile kodlanmış bir siteyi açarsanız asp kodları sunucu tarafından çalıştırılır. Ancak kullanıcı bu asp kodları bilgisayarında göremez. Kullanıcıya araştırmanın sonuçları gösterilir sadece. Asp gelişmiş bir programlama dilidir. Gelişmiş web siteleri kurmak istendiği zaman basit dil programları yeterli gelmez. Bu durumlarda asp gibi gelişmiş programlama dilleri kullanılır. Özellikle windows server tabanlı uygulamalarda asp daha çok tercih edilmektedir. Çünkü windows hosting asp ile müthiş bir uyum içerisinde çalışmaktadır.

Asp ile yazılım yapmakta mümkündür. Ziyaretçi defteri, forum uygulamaları, e-ticaret uygulamalarını da asp ile yapmak mümkündür. Sitenize asp dosyası koyduğunuz zaman her kullanıcıya farklı içerik gözükebilmektedir. İnternette kullanıcı asp dosyasına girdiğinde sunucu tarafından asp çalıştırılır ardından sunucu asp tarafından sadece o kullanıcı için oluşturulan dosyayı html sayfası olarak kullanıcıya gösterir. Asp tüm windows tabanlı işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. En iyi performansını ise windowsun server işletim sistemi olan windows 2000, 2003 ve 2008’de gösterir. ASP.net code behind denilen tasarım özelliği ile proglamlama özelliklerini ayrı sayfalarda bulunduran bir özelliği destekler. Asp microsoftun ilk dinamik sayfaları kurmak için geliştirdiği sunucu taraflı betik motoru özelliği ile de bilinmektedir. Bütün bu bahsettiğimiz özellikleri dikkate aldığımızda her ne kadar dezavantajları da bulunsa asp iyi bir proglama dilidir ve web sitesi kurma gibi planlarınız var ise tercih listenizde ilk sırada yer almaya adaydır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir