Whois Bilgileri Nedir, Gizlenebilir veya düzenlenebilir Mi?

07Şubat 2017
by admin

 

Alan adları kişilerin veya firmaların satın aldığı internet kimlikleridir, aynı zaman da bu kimlikler birer mülktür. Bu mülklerin sahiplerini bulabilmenin yolu whois’den geçmektedir.

Whois Nedir?

Whois, alan adlarının ait olduğu kişilerin veya kurumların alıcı bilgilerini içerir. Örnek olarak bir internet sitesi içerisindeki görselin telif hakları gerekçesiyle kaldırılması gerekiyor bunun için domain sahibinin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sitenin sahibine ulaşamadığınız veya tanımadığınız gibi durumlarda Whois ile alan adının bilgilerine ulaşmak için sorgu yaparak ulaşabilirsiniz.

 

Whois bilgileri nasıl oluşur?

İnternetsitesi satın alınırken kayıt olmak için bazı bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler isim hakkını satın alan kişinin;

  • adı, soyadı / firma adı
  • telefon numarası
  • e-mail adresi
  • fiziki adresidir.

Bunların haricinde aşağıdaki gibi bazı bilgiler de whois’de yer almaktadır;

  • Hosting hizmeti alınanfirmanın adı
  • Domainin başlangıç tarihi, güncelleme tarihi ve bitiş tarihi
  • Domain name server bilgileri.

 

Whois Bilgileri Değiştirilebilir Mi?

Domain adresi alınırken bilgiler belli bir zaman sonra güncelliğini yitirmiş olabilir. Güvenliğiniz için bilgilerinizin güncelliği önemlidir. Bilgilerinizi her zaman gözden geçirmeniz ve güncel tutmanızı öneririz. Bu nedenle cevabımız evet, yani Whois bilgileriniz değiştirilebilir, üstelik bunu çok kolay bir şekilde yapmak mümkün uzun uzun uğraşlar vermeden whois bilgilerinizi değiştirmek için ilk yapmanız gereken kaliteweb hosting kullanıcı girişi linkine tıklayıp sitenizin bilgileri ile üye girişi yapmak.

Açılan kullanıcı paneli sayfasında whois bilgilerinizi değiştirmek için ilk adım olarak üst menüde bulunan Alan Adlarım sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Burada satın aldığınız alan adlarının detayları bulunmaktadır. Açılan Alan Adlarım sayfasında sahip olduğunuz domain adreslerinin bilgilerinin bulunduğu tablonun sağında mavi kare içerisinde bulunan Alan Adı Yönetimi butonuna tıklayın. Gelen pencerede üsttarafta bulunan mavi menülerin en sağında Yönetim Araçları sekmesi üzerinden İletişim Bilgileri sekmesine tıklayın. Bu açılan sayfada alan adınızı satın aldığınız esnada verdiğiniz bilgileri görebilir ve değiştirebilirsiniz.

Sonrasında ise karşınıza gelen kontrol panelinizde Alan Adlarım kısmından alan adınızı seçerek açılan sayfada

 

Whois Bilgileri Gizlenebilir Mi?

Eski zamanlarda domain kaydetme firmaları bu konu hakkında daha şeffaftı, whois ile rahatlıkla site bilgilerine ulaşılıyordu. Ancak şimdi durum biraz faklı domain hizmeti sunan firmalar artık bu bilgilerin paylaşımı hakkında bazı önlemler alabilirler sebep olarak alan adı kaydettiren müşterilerin bilgilerini açığa çıkmaması diyebiliriz.

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir