Web Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

03Kasım 2016
by admin

Bir web sitesinin yükselmesi için en önemli etkenlerden birisi kullanıcı dostu olmasıdır. Kullanıcı dostu bir web sitenin ilk ayağı iyi bir tasarımdır. Tasarımınız iyi olduğu sürece projeniz daha fazla ilgi çekecektir. Peki iyi bir web sitesi için neler gerekli ? Web tasarım yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Web sitenize gelen kullanıcılar ilk olarak neye bakar? Sorabileceğiniz bütün soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için topladık.

Web sitenizi tasarlarken öncelikle ilerisi için geliştirmeye açık olmalıdır. Her zaman üzerine birşeyler katamayacağınız bir tasarım sitenizi ilerleyen zamanlarda sıradanlaştıracaktır. Eklemek istediğniz yeni bir özellik olduğunda web sitenizi oturup baştan yazmak hem vakit hemde kullanıcı kaybına yol açacaktır.

Siteyi ziyaret eden kullanıcıların büyük çoğunluğu kararını bir kaç saniye içinde vererek ya sitenizi gezmeye devam eder yada sitenizden çıkarak farklı sitelere yönelir. Bu konuda ilk olarak web tasarımınıza bakmaktadır kullanıcılar ardından içeriğinize. Kullanıcı web tasarımınızı beğendiği takdir de içeriğinizi beğenmese bile sitenizi merak ettiği için diğer sayfalarınıza bakmak isteyecektir.

Kullanıcıların web sitelerinde dikkat ettiği noktalara değinelim;

  1. Görsel kalitesi: Web sitenize eklediğiniz resim yada videoların çözünürlüğünün iyi olması gerekmektedir.
  2. Yazı fontu seçimi: Kullanıcı sitenizin tasarımına baktı beğendi ancak içeriklerinde kullanılan fontlar hoşuna gitmezse yine web sitenizi terk edecektir. Yazı fontlarınızı Sade ve basit fontlardan seçmeye özen gösteriniz.
  3.  Renk seçimi: Tasarımınızı yaparken çok fazla renk kullanmaktan kaçının, çok fazla renk olması ters tepecektir ve kullanıcılarınız sitenizi terk edecektir. Renk seçimi yaparken uçuk renklerden kaçının ve birbiri ile uyumlu renkler tercih edin.
  4. İcon kullanın: İconlar her zaman ziyaretçilerin ilgisini çekmiştir. Web sitenizi tasarlarken konuların yada sayfaların isimlerinin yanına konu ile uyumlu icon seçimi yapın.
  5. Site içi linkler: Kullanıcı web sitenize geldiğinde eğer web sitenizi beğendiyse benzer konulara veyahutta ilgisini çekebileceği konulara gitmek ister bu yüzden linklemenizi iyi yapın.

Web tasarım ihtiyaçlarınız için Kaliteweb Web Hosting hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Uzman kadromuz ile tüm soru ve görüşlerinize 7/24 Mail & Ticket & Telefon üzerinden yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir