Web Sitenizden Para Kazanın

16Nisan 2017
by admin

İnternetin yaygınlaşmasıyla, hayatımızın her alanında etkisi hissedilmekte ve yeni kazanç yolları ortaya çıkmaktadır. Bu yolları keşfedenler web sitesi aracılığıyla ciddi para kazanmakta ve hayatlarını sadece bu yöntemle sürdürmektedir. Bu işi meslek edinenler dışında, hobi olarak web sitesi ile ilgilenenler de hatrı sayılır paralar kazanmaktadır.

Site kurmak denilince akla zor bir işlem gelmemelidir. Günümüzde wordpress, joomla vb. tabanlı bir site temel bilgisayar bilgisine sahip bir kişi tarafından kurulabilir. Web sitesinden para kazanmada bilgisayar bilgisinden çok sabır gerekmektedir. Çünkü site kurulur kurulmaz çok para kazanmayı beklememek gerekir. Adım adım bir yol izlenerek kurulan siteler, uygun zaman beklenirse günümüz şartlarında iyi paralar kazandırmaktadır.

Peki izlenecek adımlar ne olmalıdır?

Öncelikle İyi Bir Domain ve İyi Bir Hosting

Domain yani alan adının seçimi çok önemlidir. Kolay hatırlanabilen, telaffuzu kolay bir domain sizi başarıya taşıyacaktır. Diğer önemli bir kriter de alan adınızın başka bir markaya, alan adına benzememesidir.

Hazırladığınız web sitesini yüklemek için bir alana ihtiyaç duyarsınız. Sunucularda sizin için ayrılan bu alana hosting denir. Bu sunucuların sürekli açık ve günün her saati ulaşılabilir olması gerekir. İyi bir hosting hizmeti alınmazsa, site adınızı yazıp size ulaşmak isteyen kişiler size ulaşamayacaktır.

İnsanlar Web Sitemi Nasıl Bulacak?

Web sitesini kurduktan sonra ziyaretçi çekmek çaba gerektirir. İnsanlar web sitelerine Google gibi arama motorları aracılığıyla, reklamlarla, forumlarla, sosyal medya paylaşımlarıyla ulaşmaktadır. Bu sebeple, site kurulduktan sonra bu alanlarda çalışmalar yapılmalıdır.

Arama Motorlarının Etkisi

İnternette bir konu hakkında arama yaparken, anahtar kelimeleri yazdığında karşınıza sayısız sonuç çıkmaktadır. Bu sonuçlar arasından sıyrılan, ziyaret edilen web sitesi olmak için arama motoru optimizasyonu yani SEO yapmak gerekir. Düzenli ve sağlam bir çaba gerektiren bu çalışmayla, arama motorlarında üst sıralarda yer alınabilir.

Reklam Yapmalı mıyım?

Sosyal medya optimizasyonu ile sitenizde yayınlananların sosyal medyada tanıtımı yapılabilir. Entegre şekilde yürütülen tanıtım çalışmalarıyla siteniz sıkça ziyaret edilen bir site konumuna erişebilir.

Web Sitemden Ne Satacağım?

Doğru ürün seçip, tedarik sürecini başarılı şekilde yönetirseniz, doğru şekilde tüketiciye ulaştırırsanız web sitenizden satacağınız ürün sayısı artacak, daha fazla para kazanacaksınız.  Bunun için de pazar araştırması yapmak gerekir. Rakibinizin çok olacağı bir site kurmaktansa niş alanlara yönelmeli, insanların ihtiyaçları düşünülerek, onlara en uygun ürün en uygun şekilde sunulmalıdır.

Google Adsense Nedir?

Sitenizde, Google partnerlerinin reklamlarını yayınlayarak para kazanabilirsiniz.  Google Adsense denilen bu reklam ağında tıklama ve görüntülenme sayısına göre kazandığınız gelir artar.

Ödeme Yöntemleri

Ürünlerin ödemelerini alabilmeniz için farklı ödeme yöntemleri bulunmaktadır. EFT/Havale, kredi kartı ve kargoya kapıda ödeme yöntemleri kullanılabilir. Kredi kartı ile ödeme alabilmek için sanal pos entegrasyonu yapılmalıdır. Bunlar dışında alternatif ödeme yöntemleri olan Payu, İyzico, İpara gibi firmalarla da çalışabilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir