Web Siteniz İçin Ücretsiz Forum Yazılımı

15Mart 2017
by admin

Bir zamanlar her web sitesinin bir forum sayfası, ziyaretçi defteri ve ana sayfasında detaylı bir sayaç sistemi vardı. Zamanla bu güzel özelikler ve sayfa eklentileri kaybolmaya ve web sitelerinden silinmeye başladı. Önce sayaçlar sayfalardan kalktı, sonra ziyaretçi defterleri artık web sitelerindeki yerlerini kaybetti. Sonrasında ise artık forum sayfaları teker teker yok oldu.

Halbuki farkında olunmayan bir husus ise, forum sayfaları, ziyaretçilerin buluşacağı, fikir paylaşımı yapacakları, konulara yorumlar yaparak zenginlikler oluşturulacak harika mecralar. Ayrıca forum sayfaları, ziyaretçi profillerinizi rahatlıkla oluşturabileceğiniz, müşteri görüşlerinin sınırsızca paylaşıldığı ve web sitenizin ziyaretçi sayısının arttırılmasını sağlayacak mecralardır.

Ayrıca, SEO için ve web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmesi için de forum sayfaları mutlaka her web sitesine oluşturulması gerekli ve lüzumludur. Web hosting hizmetinizin mutlaka Linux ve php tabanlı olduğuna emin olun. Aşağıda tavsiye edeceğimiz forum yazılımlarının tamamı php programlama dili ile yazılmış forum yazılımlarıdır. Hosting kontrol panel olarak cpanel veya directadmin tercih edebilirsiniz.

Tavsiye edebileceğimiz ücretsiz forum yazılımlarını sizler için derledik.

1-     PhpBB Forum

PHP programlama dili ile yazılmış PhpBB Forum oldukça kullanışlı bir internet forum yazılımıdır. 2000 yılından beri kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Açık kaynak kod olması sebebi ile bir çok eklenti geliştirmeye, tema ve tasarıma müdahale edebilmenize olanak tanır. Bir çok web sitesi sahibi, PhpBB Forum’u web sitelerinde tercih etmektedirler.

 

2-     Simple Machines Forum

İlk olarak 2001 yılından beri kullanıcı deneyimine sunulan Simple Machines Forum, açık kaynak kodlu bir forum yazılımıdır. PHP programlama dili ve MySQL veri tabanı sistemini kullanmaktadır. Kullanıcılarına bir çok eklenti ve modül imkanı sunan Simple Machines Forum bu sayede tasarım – görsellik ve kullanım açısından çok fazla esneklik sağlamaktadır.

3-     MyBB Forum

MyBB Forum ise başka bir ücretsiz açık kaynak kod forum yazılımıdr. Yazılım PHP kodlama dili ile hazırlanmış ve MySQL veri tabanı kullanmaktadır. Kullanıcı ve yöneticilere harika bir arayüz deneyimi sunmaktadır. Moderatörler için bir çok farklı özellik sunmaktadır.

4-     bbPres Forum

bbPress WordPress yazılımcıları tarafından hazırlanmış harika bir forum scriptidir. İntenetteki web sitelerinin %25 inin WordPress olduğunu düşünürsek, bbPress Forum kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Kullanışlı arayüzü, template yapısı ile WordPress kullanıyormuş gibi bir his sunan forum seçeneğini tavsiye etmekteyiz.

5-     Vanilla Forum

Bir diğer ücretsiz Forum sistemi ise Vanilla Forum dur. Bu forum yazılımı da ücretsiz, açık kaynak kod ve çok detaylı özellik yelpazesine sahip harika bir forum sistemidir.

blog , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir