Web Sitem Çok Yavaş

28Ekim 2016
by admin

“ Web sitem çok yavaş !!! “ Her site sahibinin neredeyse söylediği bir söz haline geldi artık. Web siteniz çok yavaş peki neden ? Bunun yüzlerce sebebi olabilir. Bu makalede sizlere en çok neden olan şeyler hakkında bilgi vereceğim.

Web sitenizin yavaş olması donanımsal olabilir. Genellik site yavaşlamada hemen sunucunun load ve cpu oranına bakılır. Bunun için Linux tabanlı bir sistem kullanıyorsanız ssh bağlantısından sonra siyah ekranımızda “ top ” komutu ile uygulamaların çalışmasını gösteren ekrana giriyoruz. Bu ekranda hangi uygulama ne kadar cpu harcıyor, ne zamandır açık, kim ne yapıyorsa görebiliriz. Burada en çok cpu harcayan uygulamayı bulduktan sonra pid kodunu kill yaparak kapatabiliriz. Virüs veya arka planda gereksiz bir uygulama sunucumuzun load oranını çıkarıyor ve cpuyu kitliyorsa onu kapatarak sitemizin kasma sorununu çözebiliriz.

Burayı kontrol ettik fakat sorun burada değil yada sitemizin php,httpd uygulaması cpu oranını fırlatıyor yani sitemiz aslında kendi kendini yavaşlatıyorsa sorun burada değil yazılımsal olabilir. Bundan sonraki işlem girip web sitemizi kontrol etmek olacaktır. Kodlamadan dolayı ortaya çıkan bir hata web sitemizi yavaşlatıyor olabilir. Örneğin çok yoğun ve her sayfada mysql isteği attırmak, sürekli mysql kullanmaya ve sunucumuzun yavaşlamasına neden olacaktır. Yazılımsal olarak kodlamamızı optimize etmeli ve stabil çalışmasını sağlamalıyız. Daha hızlı bir site için standart http yerine nginx, lite-speed veya php-fpm gibi uygulamalar kullanılabilir. Bu yüksek oranda bize faydalı olacaktır. Eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsa ve ziyaretçimiz çok ise kesinlikle bir cache uygulaması kurmalıyız. Çünkü wordpress aşırı cpu harcayan bir sistemdir. Cache sayesinde sürekli isteklerden kurtularak sitemizi bir nebze rahatlatabiliriz.

Yazılımsal değil ve sunucumuzun işletim sisteminde de bir hata yoksa olay biraz daha zorlaşabilir. Artık daha detaylara inmeye başlamalıyız. Sunucumuz arka planda gizli bir işlem yapıyor olabilir veya bir virüs sunucuyu kasıyor olabilir. Bazen günlük yedekleme işlemleri sunucumuzun takılmasına neden olabilir. Sitemiz büyük ise yedeğin işlem sırası takılma sonucunda sunucumuz yavaşlayabilir.

Ne sitemizin yazılımında, nede işletim sistemimizde bir hata var ama halen sitemiz aşırı yavaş. Bizde artık sorun yok ise sorun fiziksel olarak sunucumuzun yetersizliği veya sorunundan kaynaklanıyordur. Ciddi anlamda saldırı geliyor, sunucu trafiği tıkanıyor ise bu sitemizi yavaşlatabilir. Kullandığımız ram, cpu yetmiyor ise buda sitemizin yavaşlamasına neden olabilir. Donanımsal parçalardan birisinin arızalı çalışması sonucunda sitemiz tekrar yavaşlayabilir. Bu durumda yüzlerce etken olabilir.

Böyle sorunlarla uğraşmamak kaliteli bir hizmet almak için Kaliteweb web hosting firmamızın ürünlerini gönül rahatlığı ve en uygun fiyatlardan faydalanarak kullanabilirsiniz. Unutmayın Kaliteweb web hosting böyle olası bir sorunda profesyonel kadrosu ile en hızlı şekilde müşteriyi uğraştırmadan sorunu çözer ve size kaliteli bir hizmet sunar.

blog ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir