Web Hosting Firma

05Ocak 2017
by admin

Web hosting firmaları seçiminde nelere dikkat etmeliyiz, neler yapmalıyız. Web hosting firmaları günümüzde oldukça fazla ve her geçen gün bu fazlalık biraz daha artmakta. Hosting firması seçiminde bizlere faydalı olacak birkaç etkenden bahsedeceğim.

Öncelikle web hosting firması seçiminde en önemli etken destektir. Seçeceğimiz firmanın kesinlikle bizlere 7/24 destek vermesi ve günün her saati her dakikası ulaşılabilir olmalıdır. Acil bir durumda örneğin bir sunucu hatasında veya farklı bir hatada telefon veya mail yolu ile dakikalar içerisinde iletişim kurup sorunu çözmek hayat kurtarıcı bir etkendir. Birçok kişinin sitesi anlık olarak fazla ziyaretçi sayısına sahiptir. Örneğin forum siteleri gibi. Bu tür siteler Google tarafından sürekli takip edildiği ve hit için sürekli erişime açık olmalıdır. Olası bir durumda web hosting şirketi bize hemen destek verip sorunu çözmelidir. Aksi taktirde sitenin erişim kaybı bizim içinde hit kaybı demektir ve bu hoş bir durum değildir.

Destek konusunda eminsek ve bir sorunumuz yok ise bir diğer önemli etken ise sunucu kalitesi. Hosting paketini alırken hosting firmasının bizlere sunduğu özellikler ve verdiği limitler oldukça önemlidir. Genelde hosting müşteriler bir hosting paketi alırken sunucu özelliklerine hiç dikkat etmeden direkt olarak limitlere ve fiyata bakar. Aslında bu yanlış bir davranıştır. Hosting paketinin yani sitemizin barınacağı sunucu özelliği sitemizin performansı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden eğer mümkünse bir hosting paketi almadan önce sunucu özelliklerini öğrenmek ve her zaman en iyi özellikte bir sunucunda hosting paketi almak emin olun sitemize ve bize kat kat daha faydalı olacaktır.

Bir diğer etkenimiz ise lokasyon ve erişim. Hosting paketi alırken ülkemizde daha hızlı olması için kesinlikle Türkiye lokasyon almalı , internet hızının kaliteli ve uptime değerinin her zaman yüksek olduğundan emin olmalıyız. Sitemizin sürekli erişim sorunu yaşaması veya yavaşlaması hem ziyaretçiler hem de hit için Google açısından kötü bir etken olacaktır. Bu yüzden satın alımlarda uptime değerini öğrenmek ve lokasyonu öğrenmek bizim ve sitemiz için biraz daha faydalı olacaktır.

 

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir