Web Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

21Şubat 2017
by admin

Web sitenize ait dosyaları saklayarak internet kullanıcısının erişimine imkan sunan bilgisayarlara web sunucusu, İngilizce adıyla web server; bu verileri saklama ve yayınlama işlemine ise web hosting denilmektedir.
Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın size uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

Bir web sitesi oluşturmak istenildiğinde, yayınlamak istediğiniz resimlerin, dokümanların ya da sayfaların internet kullanan kişiler tarafından erişebileceği bir bilgisayarda olması gerekir. Bu bilgisayar sıradan evde kullanılan bilgisayar olmamalıdır. Bunun sebebi, evdeki bilgisayarda gerekli donanım olsa bile, bilgisayarın internet bağlantı hızı bu iş için yetersiz kalacaktır.

⦁ Seçeceğiniz bilgisayar, internette site yayınlamak için özel şekilde üretilmiş, internet erişimine çok hızlı bağlantısı bulunan ve birçok kullanıcıya aynı anda hizmet verebilen ve yayınlayacağınız dosyaları saklayabilen özellikte olması gerekir.

⦁ Sitenizde olan yazılımlara uygun olarak tercihinizi belirlemelisiniz. Şayet sitenizde ASP ile beraber Acess veya SQL veritabanı kullanılmak istenirse, “Windows hosting” tercih edilmelidir. Sitenizde Mysql, Cgi, Php ve Perl kullanmak istediğiniz takdirde “Unix host” daha uygun bir seçim olacaktır.

⦁ Unix hosting fiyat açısından Windows hostinge oranla çok daha ucuzdur. Güvenlik öncelikli tercih ise Unix, kullanım ve kurulum kolaylığı öncelikli tercih ise Windows tercih edilmelidir. Sitenizde yalnızca HTML dosyaları kullanılacaksa, Windows veya Unix’i tercih etmeniz sizin için pek fark etmeyecektir.


Eğer sitede, film dosyaları, MP3 ya da büyük resim dosyaları bulundurmayacaksanız, hosting web alanları size yeterli gelecektir. Çünkü bir html dokümanı ortalama 20 KB boyundadır. 20 MB’lık bir web alanına hemen hemen 1000 html sayfası sığdırabilirsiniz.

⦁ Verilerinizi html sayfalarında değil de veri tabanında tutarak sitenizi PHP, ASP gibi bir programlama ile oluşturursanız, web alanının boyutunu veri tabanına göre hesaplamanız gerekir.

⦁ 1 GB’lık veri transferi limiti 100 KB’lık bir sayfanın bir ayda 10.000 defa gösterilmesi için yeterli miktardır. Yüksek ziyaretçi potansiyeli olan bir site söz konusu ise, ziyaretçilere sunulan html, jpg gibi dosyalar büyük boyutlarda ise veri transferi ihtiyacı bununla bağlantılı olarak yükselecektir. Genellikle siteler için 3 – 5 GB arası veri transferi limiti yeterli olmaktadır. Kurulacak web sitesinin gereklerini belirleyerek, bu iş için ayırmayı düşündüğünüz bütçede karar kıldıktan sonra web hosting firmaları arasında tercih yapmanız çok daha kolay olacaktır.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir