VPS (Virtual Private Server) Nedir ? Neden Tercih Etmeliyiz.

22Ekim 2016
by admin

VPS Server açılımı Virtual Private Server yani kişiye özel sanal sunucu anlamına gelir. Peki nedir bu sanal sunucu. Sanal sunucunun çalışma mantığını basitçe şöyle anlatabiliriz. Bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla birbirinden bağımsız sanal sunucu oluşturmaktır. Bu sanal sunucular kendilerine ait işletim sistemleri kullanır fakat fiziksel sunucu üzerindeki donanımları ortak kullanır. Ayrı ayrı sanal sunucular oluşturarak kullanıcılara kendilerine ait bir sunucu şeklinde verilir. Örnek ile anlatmak gerekilirse 10GB ram ve 500 GB HDD’ den oluşan fiziksel bir sunucumuz var. Normalde bunun içine bir işletim sistemi kurar ve kullanırız. Biz bu bilgisayarı 10 ayrı bilgisayar haline getirmek ve kullanmak misal 10 adet ayrı Windows yapmak istiyoruz. Bunun için 3. Yazılımlardan faydalanıyoruz. Sanallaştırma programları olarak VMware, Virtualizor vb. sanallaştırma programları ile fiziksel sunucumuzu sanal sunucu haline getirmek için alt yapısını hazırlıyoruz. Bundan sonra fiziksel sunucumuzu sanal sunucu haline getirmek için sadece alanları bölüp istediğimiz işletim sistemini kurmak kalıyor. Örnek olarak 10GB ram ve 500GB HDD belirlemiştik. Bir kullanıcımıza Windows 7 işletim sistemi gerekiyor. Bunun için sanallaştırma programından sunucumuzdan bize gerekli olan alanı bölüyor ve işletim sistemimizi kuruyoruz. 1GB ram ve 100GB HDD şeklinde örnek bir alan ayırdık ve içerisine Windows 7 işletim sistemini kurduk. Fiziksel sunucumuzda artık 9 GB ram ve 400GB HDD kaldı. Bu kalan alanları isteğimize göre bölerek normal evimizdeki bilgisayar gibi kullanabiliriz.

Sanal sunucular birbirlerinden bağımsız çalışır. 10 Adet sanal sunucudan bir tanesi reboot attığında sadece o kapanır diğer 9 sanal sunucu normal çalışmasına devam eder. Peki sanal sunucuyu niye tercih ederiz.

Sanal sunucular biz kullanıcılar için fiyat konusunda oldukça uygun ve kullanışlıdır.  Sanal sunucuları küçük çaplı projeler, oyunlar, siteler vb. şeyler için kullanırız. Bir fiziksel sunucuya ortalama 200 – 300 tl vermek yerine çok büyük bir sistemimiz yok ise 30 – 50 tl ye sanal bir sunucu alarak işimizi halledebiliriz. Bu sayada oldukça yüksek oranda tasarruf sağlarız. Sanal sunucuların hem ucuz hem kullanışlı olmasının kötü yanı fiziksel sunuculardaki kaynakları ortak kullanmasıdır. Fiziksel sunucumuza örnek olarak 10 adet sanal sunucu kurmuştuk. Bu 10 sunucuda aynı disk,ram ve cpu’ yu kullanacaktır. Herhangi bir sanal sunucunun aşırı cpu zorlaması diğer sanal sunucuları da etkileyecektir yada birden fazla kullanım olduğu için bu kaynaklardan birisinde bir arıza meydana geldiğinde tüm sanal sunucular bundan etkilenecektir.

Eğer ihtiyacınızın ne olduğuna karar veremiyorsanız bu konularda Kaliteweb web hosting firması ile 7/24 iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Ayrıca en uygun fiyatlardan yararlanarak hemen bir sanal sunucu sahibi olabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir