Vps Sunucu

29Aralık 2016
by admin

VPS sunucu, Fiziksel bir sunucu içerisinden açılan ve gerçek bir sunucu gibi davranan sanal sunucudur. VPS sunucu orta ölçekli siteler için uygundur veya kurumsal firmalar için mail server olarak kullanılabilir bu sayede mail hizmetleri en az aksaklıkla sağlanabilir.

VPS sunucular fiziksel sunucularla aynı mantıkla çalışmaktadılar. İki sunucu tipide kendi donanımlarını kullanarak hizmet vermektedirler. Fiziksel sunucular üzerine takılı donanımın hepsini kullanmaktadılar. VPS sunucular ise fiziksel sunuculara kurulan sanallaştırma programları ile hazırlanmaktadırlar. VPS sunucu kurulurken müşterinin istediği özellikler atanır örneğin müşteri 4 GB ram 50 GB HDD istemişse bu özellikler atanarak VPS oluşturulur VPS oluşturulduktan sonra ise işletim sistemi kurulur. Tüm VPS hesapları ilk açıldığında boş olarak açılır içerisinde herhangi bir işletim sistemi olmamaktadır. Ardından müşteri hangi işletim sistemini istemişse o kurulur gerekli konfigrasyonlar yapılır ve müşteriye teslim edilir.

VPS sunucu kendisine atanan özellikler dışına çıkamamaktadır. VPS sunucu kurulumu yapıldıktan sonra fiziksel sunucu olarak algılayabilirsiniz. Yani 4 GB ram atanmışsa sunucunun üzerine 4 GB ram takılı gibi düşünebilirsiniz üzerinde 4 GB ram olduğundan dolayı üstü bir kullanım sağlanılamaz, böylece sunucu içerisinde bulunan tüm VPS hesapları kendisine atanan donanımları kullanır ve diğer sunucu müşterilerine müdehale edemezler.

VPS sunucu hizmeti hosting firmanız tarafında da size tavsiye edilebilir. Örneğin hitli bir web siteniz olduğunu düşünelim anlık 100 kişi web sitenize giriyorsa bu aşırı bir CPU kullanımına neden olacaktır ve sunucu CPU´sunun büyük bir bölümünü siz kullanmış olursunuz bu nedenle hosting firmanız diğer hosting müşterilerine zarar verdiğiniz için sizi VPS sunucu´ya taşımayı önerecektir. Böylece yalnızca kendinizin barınabileceği bir hesapta barınacaksınız ve hem sizin web siteniz hemde diğer müşteriler rahat bir şekilde hizmet alacaktır.

Sanal sunucular küçük ölçekli kurumsal firmalarada önerilmektedir. Bunun nedeni mail alışverişlerini daha sağlıklı yapmalarıdır. Çok sık görülmektedir kurumsal firmaların hosting sunucularında mail sorunu yaşadıkları. Ortalama 150 hosting hesabının olduğu bir sunucuda illa ki mail problemleri oluşabilmektedir. Bu problemlere anlık müdehale edilsede mail serverların kendini güncellemesi uzun zaman alabilmektedir. Kurumsal firmaların mail hizmetlerini VPS sunucu üzerinden yapması her zaman daha sağlıklıdır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir