Vps sunucu nedir

10Şubat 2017
by admin

VPS Server ‘Virtual Private Server’ yani (Sanal özel sunucu) anlamına gelir. Yerel bir sunucuyu birbirinden bağımsız ve sanal sunucular şekilde çalışmasını sağlayan sunucu tipidir. Vps sunucular görünüm olarak sadece bir makine olsa bile içerisinde birden fazla sunucu barındırırlar. Vps ile paylaşılan alanlar içerisindeki sanal sunucular birbirleri ile bağlantısız çalışır ve birbirlerine erişemezler. Vps sunucu ile oluşturulan her sanal sunucu kendi işletim sistemini diğerlerinden bağımsız olarak kurup çalıştırır, bu sanal sunucular donanım kapasiteleri belirlenen miktarda ana makineden karşılar.

Vps sunucu faydaları nelerdir ?

Performans: Normal web hostingler ile farklı, sunucuyu kullanan bir web sitesi bütün kaynakları sadece kendisi için tüketebilir. Bu nedenle normal sunucularda kapanma veya yavaşlama görünebilir. Vps sunucularda ise bu durum gerçekleşmez oluşturulan sanal sunucular diğerlerinde tamamen ayrı oldukları için bu durumdan etkilenmez.

Özelleştirme: Vps sunucular ile oluşturulacak makinelerin donanımlarını ve teknik özelliklerinin tamamını özelleştirebilirsiniz. Kontrol paneli kullanarak, ne kadar işlemci, ram veya depolama ihtiyacınız varsa rahatlıkla yapılandırabilir ve sonradan tekrardan düzenleyebilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik: Sanal özel sunucular ile planlarınızı adım adım büyütebilirsiniz. Klasik hosting planlamalarına göre daha hızlı yapılandırılır.

Kontrol: Normal bir web hosting kullanıyorsanız eğer sadece web hosting işlemlerinin yapılabildiği kontrol seviyesi kullanılır. Vps sunucuda ise erişim ve kontrol tamamen size aittir.

  •  Root erişimi.
  •  Yazılım yüklemek veya kaldırmak.
  •  Konfigürasyon dosyaları üzerinde tam kontrol ve erişim.

Bağımsızlık: Paylaşılan web hosting hesaplarıyla IP adresi veya dosya erişimi eklemek için servis sağlayıcı üzerine gitmek gerekir. Vps ile bunları yapmanız için bir sebep yoktur. VPS sunucunun sanal bölümü, gerçek bir sunucu gibi sistem yöneticisi tarafından kontrol edilebilir. Bunlarla beraber IP adresleri eklemek veya sunucu yeniden başlatabilirsiniz.

Maliyet: Maliyet açısından,Vps satın alma veya Vps sunucu kiralama normal hostinglere göre aynı fiyattadır makinenin verimli kullanımı daha uygun olmasını sağlar. Dedicated sunuculara göre ise biraz daha pahalıdır.

Güvenlik: Vps bütün kontroller size aittir, sunucunun tek sahibi siz olduğunuzdan dolayı sadece siz erişim sağlarsınız bu nedenle sunucu üzerinde başka bir kullanıcı, ya da müşterinin ne yapacağından endişelenmenize gerek yoktur.

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir