Vps Sunucu Nedir ?

24Şubat 2017
by admin

VPS kısaltmasının açılımı virtual private serverdir. Türkçe karşılığı ise sanal kişisel sunucudur. Kişisel denilmesinin sebebi işlev olarak bağımsız bir bilgisayar meydana getirilmiş olmasından kaynaklanır. Bu bağımsız bilgisayarlardan her birisine birbirinden bağımsız olarak işletim sistemi yüklenebilir, değişik programlar çalıştırılabilir ve açılıp kapatılabilir. Bilgisayarların fiziksel kaynaklar bakımından çok gelişmiş olması, bir fiziki bilgisayarın içine birden fazla bilgisayar kurulmasını sağlayan virtualization programlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Böylelikle ram, hard disk ve cpu gibi kaynakları çok olan bir bilgisayara virtualization programı kullanılarak çok sayıda bilgisayar kurabilmek mümkün hale gelmiştir.

Kurulan tüm bilgisayarlar fiziksel bilgisayar sunucusunun kaynaklarını birlikte paylaşırlar. Örneğin 5 GB ram kapasitesi olan bir bilgisayar içerisine her biri 1 GB olan 5 bilgisayar kurulabilmektedir. Kurulan bu bilgisayarlar fiziki bir görünüme sahip olmadıklarından dolayı sanal bilgisayar olarak denir. Kapasiteleri ve işlevleri bakımından gerçek bilgisayardan farkları yoktur. Bunlardan, her birine birbirinden bağımsız olarak açıp kapatabilir, her birine işletim sistemi yüklemek ve değişik programlar çalıştırmak mümkündür.

Vps Sunucularının Sağladığı  Faydaları Nelerdir ?

Performans: Herhangi bir web hosting sunucusunda bulunan bir web sitesi, sunucu kaynaklarını fazla miktarda tüketebilmektedir. Bu nedenle site yavaşlayabilir ya da tamamen kapanabilir. VPS sunucularında bu durum engellenmiştir. Çünkü her bir vps sunucu ayrı bir bilgisayar gibi çalışır. Sunucular bir diğerini etkilemez. 

Bağımsızlık: Normalde paylaşılan web hosting hesapları ile dosya erişimi eklemek için servis sağlayıcı üzerine gitmek gerekir. VPS ile bunların yapılmasına gerek kalmaz. Çünkü Her VPS sunucunun sanal bir bölümü vardır ve gerçek bir sunucuda olduğu gibi sistem yöneticisince kontrol edilebilir. Gerektiğinde IP adresleri eklemek, sunucuyu yeniden başlatmak mümkündür.
Güvenlik: VPS ile bütün kontrol elinizdedir. Dolayısıyla sunucu üzerinde bir başka kullanıcı veya müşterinin ne yapacağını düşünmenize ihtiyaç yoktur. Çünkü sunucu size aittir. Bu nedenle dosya erişimini yalnızca siz yapmanız imkan dahilindedir.


Özelleştirme: Her VPS’nin teknik özelliklerin tamamını özelleştirmeniz mümkündür. Bellek ihtiyacınızın ve sabit disk boyutuna ihtiyacınızı kontrol paneli ile ayarlayabilir ve bu şekilde istediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz.
Ölçeklenebilirlik: VPS büyümeye uyumludur. Diğer klasik web hostingler de ise büyümek zordur.
Kontrol: Klasik web hosting sunucuları kullanıcılara yalnızca web hosting işlemleri yapabildiği bir denetim sunmaktadır. Bir VPS ise her şeyin sorumluluğunu sunucu sahiplerine vermiştir. Bunlar, root erişim, konfigürasyon dosyaları üzerinde tam kontrol sağlamak ve yazılım yüklemek ve kaldırmaktır.
Maliyet: VPS sunucuların maliyeti, büyük paylaşım yapan kaliteweb hosting ile aynı ücrettir.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir