VPN Nedir ? Nasıl Çalışır ?

04Şubat 2017
by admin

Bu makalemizde pek fazla teknik ayrıntılara girmeden sizlere basitçe VPN ( Virtual Private Network ) teknolojisini ve servislerini tanıtacağım. VPN kullanıcı kişiye özel olarak oluşturulmuş sanal bir network ağı servisidir. VPN kullanmak isteyen kişi kullanıcı adı ve şifre ile herhangi  bir yerden güvenli bir şekilde bağlantı kurabilir. VPN bağlantısı kurulduğunda artık o servis sağlayıcısı üzerinde bulunan routher veya modemden aldığı ip adresi ile çıkış kapısı oluşturarak internete çıkılır. VPN’in kullanım amacı kendi ağında olan bilgisayarları farklı bir ortamda olsa bile aynı ağda gibi çalıştırmaktır. Genel olarak şirketler de bu yapı sıklıkla görünür, şirket çalışanları evlerinde ofis bilgisayarını kullanır gibi evindeki bilgisayarı aynı ağda gibi kullana bilmektedir.

 

VPN Nasıl Çalışır?

Öncelikle VPN’ni basitçe şu şekilde özetleyelim VPN bağlantısı kurduğumuzda sanki o ağın içinde gibi bilgisayarımızın çalışması ve o network’ün bütün servislerinden faydalanılır. VPN sunucusuna bağlandığınızda o ağın sunucusu ile özel bir tünel oluşturulur ve internet akışınız artık o tünelden akmaya başlar. Bu sunucu hangi ülkede ise sizde o sunucunun olduğu ülkenin internetini kullanmış olursunuz kendi internet servis sağlayıcınızı kullanmadığınız içinde hızınızda yavaşlama olur.

Geçtiğimiz yıllarda Twitter ve Youtube’un kapatılması ile adından çok sık bahsettirmiş olan VPN için yurt dışında birçok servis ve uygulama bulunmaktadır. Bu servislerin genel olarak amacı erişim yasağı uygulanmış sitelere alternatif geçiş kapısı sunmaktır. VPN servisleri kullandığınız uygulamaya göre sunucunun bağlantı hızı ve sunucu fiyatları gibi faklılıklar gösterebilir ve ücretsiz olanları da mevcuttur.

 

VPN servisleri için sunucu kiralamadan önce bağlandığınız servisin güvenli olup olamadığına dikkat etmelisiniz eğer bu ağ size ait ise bi sorun yaşamayacaksınız ama bir uygulama ile başka bir sağlayıcıdan kullanıyorsanız bir kez daha düşünmenizde fayda var çünkü sizin gibi bir çok kullanıcının kullandığı bir network servisi sizin için çok sorun yaşatabilir. VPN Bağlantısı kurduğunuzda bağlandığınız ağ’daki kötü niyetli kişileri ve bağlantı kurduktan sonra artık o servisin IP adresi üzerinden çıkış yapıyorsunuz demektir yani bu servis eğer isterse girdiğiniz alan adı kaydettirir şifreleri ve diğer güvenlik gerektiren işlemleriniz Loglanır. ( Yani kaydedilir )

Önemli: Bu servisler kullandığınız zamanlarda kesinlikle Banka vb. güvenlik gerektiren hiçbir siteye giriş yapmayınız.

 

 

 

 

 

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir