VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

14Mart 2017
by admin

VPN kelime anlamı olarak Virtual Private Network yani sanal özel ağ anlamına gelir ve fiziksel bir ağa uzaktan bağlanmayı sağlar. Farklı bir noktadaki başka bir ağdan internete bağlanılarak, veri merkezi aracılığıyla internet yavaşlığı ve açılmayan site problemleri aşılabilir.

Önceleri sadece güvenlik şirketleri tarafından kullanılan VPN, son günlerde sık sık yaşanan erişim engellemeleri ile popüler hale gelmiştir. Android uygulamaları, iOs uygulamaları, çeşitli program ve yazılımlarla farklı noktadan internete bağlanılabilir.

Türkiye interneti üzerinde yapılan araştırmalara göre ülkemizdeki kullanıcıların % 21’i internet geçmişini devlet kurumlarından saklamak için, %50’si erişimi engellenmiş siteler için, %58’i ise ülkemize hizmet vermeyen eğlence sitelerine erişim için VPN veya Vekil Sunucu kullanmaktadır.

VPN nasıl çalışır?

İndirilen VPN programı kurulduktan sonra bağlanılmak istenen bölge seçilir. Bu bölge dünyanın farklı noktalarından biri olabilir. Temelde VPN, fiziksel olarak bulunulan yerden karşıdaki ağa şifreli bir tünel açılmasıdır. Açılan tünel şifreli olduğu için iletilen bilgi dışarıdan görüntülenemez. Kurulan ağ sürücüsü bir nevi sanal ağ bağdaştırıcısıdır. Böylelikle karşıdaki ağdan IP numarası alınır.

VPN servisleri başka bir ağa bağlanmak için çeşitli protokolleri kullanır. Bu protokoller, Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP), Katman 2 Tünel Protokolü (L2TP) veya Güvenli Yuva Tünel Protokolü (SSTP) olarak özetlenebilir. Kişisel kullanım amaçlı VPN servislerinin büyük bir çoğunluğu ise PPTP ve L2TP protokollerini kullanmaktadır.

Üç farklı VPN kullanım alanından bahsedilebilir. Birincisi uzakta bulunan ağa girilip, işlem yapmak iken ikinci kullanım alanı kamuya açık ağlarda akan verinin ağdan uzaklaştırılmasıyla tam güvenlik sağlanmasıdır. Üçüncü VPN kullanım alanı oyuncular için önem arz eden bir niteliktedir. Routing sorunları sebebiyle artan ping süresini düşüren VPN, özellikle çok oyunculu online oyunlarda çok işe yarar.

VPN hizmeti, ücretli olarak alınabileceği gibi ücretsiz olarak da alınabilir. Ücretsiz hizmetlerde genellikle veri miktarı sınırı bulunmaktadır.

VPN ile görünmez olabilir miyim?

VPN ile görünmez olunmaz ancak yapılacak iş daha güvenlikli şekilde yapılabilir. Çünkü, farklı bir bölgeye bağlanıldığında, hizmet sağlayıcılar çeşitli kayıt sistemleri kullanmaktadır. VPN erişimiyle bağlanılan yerlerin kaydı tutulabilir.

VPN engellenebilir mi?

Bu sorunun iki cevabı var. “Evet” VPN servislerine erişim engellenebilir, ancak bu engelleme sürekli olamayacağı için “hayır” VPN engellenemez.

VPN servisleri son günlerde oldukça popüler olduğu için, olası bir erişim engellemesinde birbiriyle rekabet halinde olan servisler, engellemeleri olabildiğince kısa sürede kaldırmaya çalışıyorlar. Bunu da engellenen protokolden başka bir protokole geçerek ya da engellenen IP adreslerini değiştirmek gibi yöntemlerle yapıyorlar.

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir