VMWare Hakkında Kısa Temel Bilgi

17Aralık 2016
by admin

Sanallaştırma programlarında en çok kullanılan VMware esxi uygulaması hakkında temel bilgiye bu konumuzda sahip olabilirsiniz.

WMware esxi kendi başına bir işletim sistemi olup sanallaştırmaya yarayan bir işletim sistemidir. Kendi web sitesinde ücretsiz olarak isosu dağıtılır. En güncel sürümü 6.0 olan işletim sisteminin 5.5 ve 5.1 gibi daha önceki sürümleri de mevcut. Boyutu ve kurulumu oldukça basit olan bu işletim sistemini ortalama 30 dakikada kurabiliriz. Kurduktan sonra VMware işletim sistemi açılacak ve bizden ip tanımlamamızı isteyecektir. İP adresimizi tanımladıktan sonra yönetim için ise VMware vSphere Client indirebiliriz. VMware vSphere Client sayesinde bu işletim sistemine bağlanarak yöneteceğiz.

VMware vSphere Client programımızı açınca bizde host adresi kullanıcı ad ve şifre isteyecektir. Host adresi olarak sunucumuza tanımlanan ve VMware ESXI sistemine girilen ip adresini, kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. Bağlandıktan sonra açılan sayfada solda kurulu olan sanal sunucuları sağda ise bunlara dair özellikleri görebiliriz. Birden fazla makineyi VMware vSphere Client üzerinden ekleyerek yönetebiliriz. Aklımıza gelecek tüm işlemleri VMware vSphere Client üzerinden yapabilir ve sunucunun tüm detaylarını sensörler, fanlar, ısılar vs. hepsini buradan görerek yönetebiliriz.

Örnek olarak 1 adet sanal sunucu kurulumu sizlere basitçe yazılı olarak anlatacağım. Öncelikle başlamadan önce iso dosyamızı sunucumuzda bulunan disklerden birine atmamız gerekiyor. Ben örnek olarak centos6_7.iso indirip attım. Kuruluma başlamak için ilk önce solda en üstte bulunan sunucumuzun (ip adresi yazar) üzerine sağ tıklıyor “New Virtual Machine” butonuna tıklıyoruz.

Açılan bu pencerede Typical (Hızlı) mı yoksa Custom (Özelleştirilebilir) ‘ mı olacağını seçiyoruz. Ben Custom seçip Next diyorum. 2. Aşama Name and Location bölümünde sanal sunumuza bir isim veriyoruz örnek olarak Centos yazıp Next diyorum. 3. Aşama disk seçim ekranında hangi diske kuracağımızı seçip Next diyorum. 4. Virtual Machine Version ekranında VMWare ESXI sürümümüze göre bir sürüm seçmemizi istiyor. Genellikle en son sürüm olarak seçili gelir burada en son sürümü seçmenizi tavsiye ediyor ve Next tuşu ile devam ediyorum. 5. Adım Guest Operating System ekranında hangi işletim sistemini kuracağımızı seçiyoruz. Burada doğru seçmemiz daha sağlıklı olacaktır çünkü seçimize göre alt yapıyı oluşturacaktır. Linux bölümünden Centos 64 Bit seçip Next diyorum. 6. Aşamada kaç cpu verileceğini seçiyoruz. Burada kaç sanal işlemci ve kaç core atayacağımızı seçiyoruz. 7. Adımda ram miktarını yazıp Next diyoruz. 8. Adım Network bölümünde otomatik olarak olan internet kartını seçecektir. Değiştirmek için listeden ayar yapabiliriz. 9. Adım SCSI Controller bölümünde uygun olan seçeneği seçip Next diyoruz. (SCSI konusu uzun olduğu için bilgisin internette araştırarak bulabilirsiniz.). 10. Adımda yeni bir sanal disk mi olacağı, olan diskin üzerine mi yazılacak gibi seçeneklerinden uygun olanı seçip Next diyoruz. 11. Adımda Disk kapasitesini yazıyoruz. Ben örnek olarak 40GB yazıyorum. Disk Provisioning bölümünden ise Thin Provision seçeneğini seçiyorum. Bu seçenek sayesinde 40GB disk ayırsam 40GB’ lik bir alan dolmayacak kullandığım kadar alan dolacaktır. Bunun hakkında internette detaylı bilgi bulabilirsiniz.

En son ekranda bilgileri kontrol ettikten sonra Finish ile bitiyorum. Sanal sunucumu oluşturdum fakat kurmadım sol tarafta oluşturduğumuz sunucuyu göreceğiz. Düzenlemek için üzerine sağ tıkayıp Edit yapabilirim. Burada tekrar ram, disk boyutu, cpu vs. gibi detayları düzenleyebilirim. Sağ tık Power>Power On ile sanal sunucumu açıyorum içerisine .iso dosyamı takıp artık kuruluma başlayabilirim.

 

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir