VMware ESXi Kurulumu Görselli Anlatım

07Mart 2017
by admin

VMware ESXi sanallaştırma da en çok kullanılan sistemlerden bir tanesidir. Basit kullanımı ve belli bir özelliğe kadar ücretsiz olması nedeniyle piyasada oldukça yaygın kullanılan VMware kurulumunu görseller ile anlatımını yapacağım.

Öncelikle bir vmware esxi iso kalıbını bir dvd ye yazıp hazırladıktan sonra bilgisayarımızı dvd üzerinden boot ediyoruz.

Enter tuşu ile standart installer seçip bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Yükleme bittikten sonra açılan diğer ekranda ;

Hizmet sözleşmesi bizi karşılıyor. F11 ile sözleşmeyi kabul edip devam ediyoruz.

Bir sonraki bu adımda bize hangi diske sistemi kuracağımızı soruyor. Kurulum yapacağımız diskin üzerine yön ok tuşları ile gelip Enter tuşu ile devam ediyoruz.

Enter tuşu ile devam ettikten sonra ESXi root şifremizi girmemizi istiyor. Burada dikkat etmemiz gereken şifre minimum 8 karakter olmalı ve unutmayacağımız bir şifre olmalıdır.

Root şifresini girip devam ettik ve kurulumu bitirdik. Kurulum bittikten sonra karşımıza bu ekran çıkacaktır. ESXi sistemini kurma işlemi bitti bundan sonraki son işlem ESXi sunucumuza bir statik ip tanımlamaktır. F2 tuşuna basıyoruz ve ESXi düzenleme ekranına giriyoruz.

F2 ile ayarlara girdikten sonra açılan bu ekranda “Configure Management Network” seçeneğine giriyoruz.

Eğer sunucumuzda 1 den fazla internet girişi varsa açılan yeni ekranda “Network Adapters” alanından aktif olan internet girişini seçebiliriz. İnternet girişi olan ve çalışan girişin yanında görseldeki gibi Connected yazacaktır.

IP Configuration alanına giriş yaptık. Bu alanda normalde “Use dynamic IP ..” olan seçenek seçilidir. Hemen altında olan “Set static IP…” seçeneğini seçiyoruz. Hemen altında olan alanlarda gerekli ip yapılandırmamızı yapıyor ve Enter tuşu ile kaydedip çıkıyoruz.

IP ayarını yaptıktan sonra DNS configuration alanına girerek DNS ayarını yapmalıyız. Örnek olarak 8.8.8.8 – 8.8.4.4 DNS adreslerini girip Enter tuşu ile kaydederek çıkabiliriz.

Ayarla bittikten sonra ESC ile çıkış yapıyoruz. Çıkarken bize yeni ayar yaptınız bunları kaydedeyim mi soruyor. Y tuşu ile kaydedip çıkıyoruz.

Kurulum ve ip ayarlarımız bitti. Artık ESXi sunucumuzda işimiz kalmadı. Şimdi ESXi yönetmek yani sanallaştırma işlemine geçmek için vShpere client indirmemiz gerekiyor. Bu programı sunucuya değil normal kullandığımız bilgisayara indirmemiz gerekiyor. İndirip kurduktan sonra

Yukarıdaki örnek görüntüde olduğu gibi açılan programda ip kullanıcı adı ve şifremizi girip Login butonu ile giriş yapıyoruz.

Gelen SSL uyarısına Ignore ile geçiyoruz.

ESXi sunucumuza sorunsuz şekilde bağlandık. Bundan sonra sanal sunucular açabilir ESXi aktif bir şekilde sorunsuzca kullanabiliriz. Yukarıda ki örnek görselde olduğu gibi bizim ESXi sunucumuzda 60 gün deneme sürümü yani lisansız gelecektir. ESXi lisansını VMware sitesinden kayıt olup ücretsiz şekilde alabiliriz.

Bu makalenin hazırlanmasında Kaliteweb Hosting teknik personellerinden Mehmet Selim Şahin’e teşekkür ederiz.

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir