VMWARE Centos6 Sunucularda eth0 Probleminin Çözümü

24Nisan 2019
by Osman Taha Kıyıcılar

Merhaba,

Yazımızda Centos6  sunucularda wmare’da taşıma işlemi sonrası oluşan sanal ethernet bağlantısı (eth0) probleminin çözümü hakkında bilgilendirme yapacağım. Geçenlerde bu konu ile ilgili bir sorun yaşadık.  Sanal sunuculardan birini upload ettikten sonra, çalıştırdığımızda, internet bağlantısının çalışmadığını gördük. Yazan Hata “device eth0 does not seem to be present, delaying initialization” şeklindeydi.

Eğer taşıma sonrası “device eth0 does not seem to be present, delaying initialization” hatasıyla karşılaşıyorsanız bu taşıma sonrası eski mac adresinin yeni mac adresiyle aynı olmamasından  kaynaklanmaktadır.

Çözüm-1:

# mv  /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules.old

mv (move)  komutu dosyayı taşımaktadır. Bu komutu yazdığımızda ilk verilen dosya yolunu (/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules) 2. verilen dosya yoluna(/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules.old) taşır.

Yani bu işlem yapıldığında 2. dosya yolu oluşmuş olacak ve 1. kaldırılacak. İşletim sistemi yeniden başladığında otomatik olarak 1. dosyayı oluşturacak;  yeni sistem ayarları oluşacağı için de bu problem çözülmüş olacaktır.

Çözüm2:

Öncelikle consoldan hazır bulunan ethernet ayarlarını listeliyoruz.

# ls /sys/class/net 

eth1 lo

Taşınan cihazın mac adresi değiştiği için bu sorun oluşturacaktır. Bu sebeple ardından şu şekilde düzenleme yapıyouz;

nano /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules

SUBSYSTEM==”net”,ACTION==”add”, DRIVERS==”?*”, ATTR{address}==”eski mac adresi”, ATTR{type}==”1″, KERNEL==”eth*”, NAME=”eth1″

Üstteki mac adresini yeni mac adresiyle ve eth1 ifadesini etho olarak güncelliyoruz.

SUBSYSTEM==”net”, ACTION==”add”, DRIVERS==”?*”, ATTR{address}==”yeni mac adresi”, ATTR{type}==”1″, KERNEL==”eth*”, NAME=”eth0

Saygılarımızla,

Osman Taha Kıyıcılar.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir