VDS Server VPS Server Farkı

05Nisan 2017
by admin

Vds sunucuları ve Vps sunucuları arasındaki farkı sizlere anlatacağımız bu yazıda Vds sunucuların ne olduğu ? Vps sunucuların ne olduğu ve ikisinin ne gibi farklar taşıdığını sizlere aktaracağız. Öncelikle Vps server’dan başlayalım.

VPS Server ( Virtual Private Server )

Vps sunucu paylaşımlı sunucu olarak bilinen özel bir sunucudur. Sanal sunucuların sahip olduğu kaynaklar ile aynıdır. Bu server da sunucular birbirinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu server da ayrıca alınan sunucu kaynakları kullanılmadığında başka bir sunucu tarafından kullanılabilmektedir. Yani Vds Server sunucuları kendi kernel’inden değil de ortak bir kernel üzerinden çalışmaktadır. Vps server hakkında sizlere bilgiler aktardık. Şimdi de Vds server’ın ne olduğuna ve ne gibi avantajlar sağladığına bakalım ve aradaki farkı görelim.

Vds Server ( Virtual Dedicated Server )

Vds server ‘da paylaşımsız olarak bilinen sanal sunuculardır.Bu sunucu da Vps sunucuda olduğu gibi kaynaklar fiziksel sunucu üzerinde paylaştırılmaz, kaynaklar bu server da direkt donanımsal olarak paylaştırılır. Vds server’lar da Vps de belirttiğimiz olay yok. Yani size verilen sunucu kaynakları kullanılmadığı zaman başka bir sunucudan bu kaynakları kullanmak mümkün değildir. Diğer bir deyişle sanallaşma kernel’i ve işletim sistemi kernel’i tamamen ayrı olmaktadır. Kaynaklar tamamen birbirinden ayrı düşmektedir diyebiliriz. Ancak performan ve güç açısından değerlendirdiğimiz de ise Vds sunucularının bir adım önde geldiğini söyleyebiliriz. Vds sunucu tercih edenler bu farkı görebilirler. Vds sunucuları Vps yapısından farklı olarak performans ve güç anlamında daha öndedir ve daha çok tercih edilendir diyebiliriz.

Vps ve Vds Server Farkları Nelerdir ?

Vps server fiyat olarak daha uygundur diyebiliriz. Düşük bir bütçeyle küçük miktardaki ihtiyaçlarınıza Vps sunucusu cevap verir. Vps sunucularında düşük ram kullanılsa da ihtiyacınıza cevap verecek bir kaynak var ise Vps sunucusunu kullanabilirsiniz. Vps sunucuları birbirinden bağımsız olarak çalıştışmakta ve paylaşımlı sunucular olarak bilinmektedir. Şimdi de Vds sunucunun yarattığı farklara bakalım. Vds sunucuda kaynakları ortak kullanamazsınız.  Vds sunucuları donanımsal olarak paylaşım yapılmasını sağlamaktadır. Vs sunucular performans ve güç bazında daha etkili olsa da ihtiyacınıza cevap verecek bir sunucu tercihi yapacaksanız fiyat açısıdan Vps servera güç ve performans açısından da Vds sunucuyu önerebiliriz. Vds sunucuları ve Vps sunucuları hakkında sizleri bilgilendirdik. İkisinin de artı ve eksilerini bu yazı ile beraber öğrenmiş oldunuz. Artık tercih tamamen size kalmış. Vps ve Vds sunucuları hakkında bu bilgiler ışığında bir tercihte bulunabilirsiniz.

blog , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir