Vds Nedir

29Kasım 2016
by admin

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile yüksek özellikli sunucular ortaya çıkmıştır. Bu sunucular içerisine 10larca sanal sunucu kurulabilmektedir. Virtualization denilen bu programlarla yapılan sanallaştırma işlemi açılan sunuculara özel ram, Hard disk ve CPU atamaktadır böylece hiç bir makina bir başkasına atanmış parçalara müdehale edemez.

vds-server-image-w360Virtual Dedicated Server yani VDS sunucu, Fiziksel bir sunucunun üzerinden ayrı ayrı sanal makinalar oluşturulması ile elde edilir. Oluşturulan bu sanal makinalar birbirinden ayrı çalışır ve herbirinin üzerine istenilen işletim sistemi kurulabilir. Kurulan sanal sunucular yalnızca kendi üzerlerine atanan donanımları kullanmaktadırlar. Kurulan sanal makinalar birbirlerinin cpu, hard disk ve ram gibi kaynaklarına donanımlarına müdehale edemez ve kullanamazlar.

VDS sunucular atanmayan rami, Hard diski kullanmamaktadır. Örneğin 64 GB rame sahip bir sunucunuz olduğunu düşünelim. Bu ramin 32 GB´lık bölümünü farklı sanal sunuculara atadığınızı düşünelim. Geri kalan 32 GB boşta kalacaktır ve bir sanal sunucuya atanmak için bekleyecektir. Hiç bir makina kendine atanan ramin dışına çıkarak o rami kullanamayacaktır.

VDS sunucular maliyet açısından fiziksel sunucudan daha ucuzdur. Eğer fiziksel bir makina kiralamak için erken olduğunu düşünüyorsanız VDS sunucular tam size göre olacaktır. Elektrik, Kurulum, yer ve bakım konusunda kolaylık sağladığı için fiyatları daha ucuzdur.

VDS sunucu kimler için uygundur?

VDS sunucular kurumsal web siteleri için ve hiti yüksek web siteleri için uygundur. Hiti yüksek web sitelerinin hosting hesaplarında barınması diğer hosting müşterileri için sakıncalı bir durumdur. Hosting sunucularında ram ve işlemci ortak kullanılmaktadır. Hiti yüksek web siteleri ise çok fazla işlemci ve ram harcamaktadır. Sunucu kaynaklarının çok hızlı ve sık kullanıldığında diğer hosting hesaplarınıda hesaba katarsak çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilecektir ve sunucuda yavaşlama meydana gelebilecektir.

Sunucunun yavaşlaması ise hosting firması için hem prestij kaybı hemde müşteri kaybına neden olacaktır. Kaliteweb web hosting olarak yüksek hitli site sahipleri ve kurumsal site sahipleri için VDS sunucuları önermekteyiz. Böylelikle hem siz daha sağlıklı çalışan bir hizmet satın almış olacaksınız hemde biz daha sağlıklı bir hizmet vermiş olacağız.

Bu yazımızda VDS nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız verdiğimiz bilgiler işinize yarayacaktır.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir