Ülkemizde Yetişmiş Personel Sorunu

17Aralık 2012
by admin

beyin20-300x235[1] Yetişmiş, işinin ehli, profesyonel personeller bulmak öylesine zor ki inanın.

Ülkemizde doktor sorunu yok, öğretmen sorunu yok hatta fazlası var, mühendis sorunu yok ama ülkemizde ara eleman yada bu yüzyılın ve geleceğin mesleklerinde ciddi sorun var.

Ara eleman sorunu apayrı bir husus, bu konuya girmeyi düşünmüyorum. Ben teknoloji meslekleri olarak adlandırdığım mesleklerde müzdaribim.

Mesela yazılımcı.. Yada tasarımcı..

Daha açık yazmak gerekirse PHP yada ASP-ASPNET web yazılım dillerine hakim, MySQL veya MsSQL veri tabanı dillerini kullanabilen..

Photoshop, CorelDraw mükemmel kullananlar, harika grafikler çıkartabilenler..

Veya günlük yaşamda kullandığımız her türlü cihaz, askeri yada kurumsal her türlü yazılım. Bu konuda uzman personel yok.

Ne yazıkki yok..

Eskiden derlerdi ya meslek öğren kolunda altın bilezik olsun.
Yukarıda saydığım mesleklerde çok iyi olanların kolunda altın bilezik olmuyor. İnanın altın bilezikler, pırlanta gerdanlıklar oluyor desem asla abartı olmayacaktır.

İyi bir yazılımcı, çok iyi bir yazılımcı Türkiye şartlarında yılda çok rahat 150.000TL – 250.000TL arası kazanır.
Ama tek şart aranan adam olmak.

1 yılı uzun bir süredir 1 kaç iyi yazılımcı aradığımızı düşünürsek ve talebimiz neticesinde yüzlerce iş başvurusu olmasına rağmen hala bir personel alamadığımızı göz önünde bulundurursak, ülkemizde gençlerimiz kendini yetiştirmediğini anlıyoruz.

Her şeyden az biraz bilmek yerine sadece bir şeyi çok iyi bilmek yeterli. Günde bir kaç saatini ayırmak, kendini yetiştirmek için kafi.

Devletimize de bu hususta görevler düşmekte. Öncelikle ülkemizde doğru dürüst bölümleri olmayan bu yeni meslekler için yeni bölümler, yeni enstitüler kurulmalı.

Ve öğretmenlerimize de vazifeler düşmekte. Yazılım dilleri almış başını gitmişken hala basit tablolama mantıkları, kullanılmayan programlama dilleri öğretmemeliler. Aldıkları maaşın aslında insan yetiştirmek için kendilerine sunulan maaşlar olduğunu bilmeliler.

Gençlerimizin ufkunu açmalıyız. Gençlerimizse, artık açın gözlerinizi ve genç dimağlarınızı..

Yeni makalelerle tekrar görüşmek üzere, hoşçakalın.

blog , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir