Ucuz Domain

26Şubat 2017
by admin

“Alan Adı” anlamına gelen domain, internette yer almanın kimliğidir. Kişi internet üzerinde bir kimliğe sahip olmak istediğinde ona internet protokol numarası verilir bir diğer ifade ile internet protokol adresi (IP) sağlanır. Her bilgisayarda bulunan IP adresi sayesinde, bilgisayarlar arası bağlantı bu adres üzerinden gerçekleştirilir. 3 tane nokta ile birbirinden ayrılmış numaralardan oluşan IP adresinde Domain yani Alan adı, bu numaranın bir görüntüsü olarak karşımıza çıkar. Yani IP adresinin harf şeklinde kodlanması işlemine Domain denir.


Alan Adı barındırma, Web sayfalarını internette yayınlamak, şirketinize ya da kendinize ait olan alan adını e-mail olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanması işlemine ise Hosting denir. Alan Adı yani domain tek başına işlem görmediği için Hosting ile birleşmek zorundadır.


Ucuz Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ucuz domain satın alma işlemi için birçok site bulunmaktadır. Ucuz Domain almak istediğiniz sitenin müşteri destekli ve güvenilir bir firma olmasına özen göstermelisiniz. Ucuz domain için birçok kaliteli ve güvenilir site mevcuttur. Bunlardan biri KaliteWeb sitesidir. En büyük domain sitelerinden biri olan KaliteWeb yeni üye olan herkese ilk yıl için domain kaydı sadece 30 TL.

Alan Adı internetteki kimliğiniz olacağından, seçim yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Öncelikle Alan Adı internette en çok aranabilecek kelimelerden oluşmalıdır. Yani popüler bir alan adı seçimine özen gösterilmelidir. Bunun için belirlediğiniz alan adını arama motorlarında arattırarak popülerlik seviyesini görüntüleyebilirsiniz. İkinci önemli nokta ise Link’in kolay ve akılda kalacak bir adresi olmalı.

Bir diğer husus Alan Adı uzantısının seçimidir. Alan Adı. com şeklinde üst düzey Alan Adları seçmek daha avantajlıdır ve sitenin daha profesyonel görünmesini sağlar. Alan Adının daha önceden kullanılıp kullanılmadığı da önemlidir. Arama motoruna tercih ettiğiniz alan adını yazdırarak daha önceden kullanılıp kullanılmadığını ya da kullanıldıysa hangi siteler için kullanıldığını inceleyebilirsiniz. Zaten var olan bir Alan Adı almak yasal çatışmaya sebep olabileceğinden sakıncalıdır. Bunların dışında kullanacağınız URL’nin çok uzun olmamasına da özen göstermelisiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir