Sunucu Nedir

15Aralık 2016
by admin

Sunucu çoğu web sitesi sahibi tarafından bilinmeyen konulardan bir tanesidir. Bir çok hosting müşterisi bir hosting hesabı satın alarak hazır cms sistemleri ile web sitelerini oluşturmaktadır. Hazır cms sistemleri ile oluşturulan web siteleri hitlenmeye başladıkça daha fazla CPU harcamakta ve sunucu kaynaklarını aşırı tüketmektedir. Sunucu kaynaklarının aşırı tüketilmesi ise aynı sunucuda bulunan hosting hesaplarının bu durumdan etkilenmesine neden olmaktadır.

Bu tarz durumlarda hosting firmaları aşırı kaynak tüketen müşterilerine uygun bir sunucu paketi seçerek yada müşterinin bir sunucu hizmeti satın almasını istemektedir. Daha önce sunucu kullanmamış ve yönetmemiş hosting müşterileri bu konuda problemler yaşamaktadırlar. Daha önce sunucu yönetmemiş müşterilerimize kesinlikle destek paketi almalarını önermekteyiz.

Sunucu nedir konusuna gelecek olursak; Sunucu genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Sanal sunucular ve fiziksel sunucular. Fiziksel sunucu, Gerçek sunucu hizmetidir. Yani Gözle görülür bir bilgisayar diyebiliriz. Tabi ki normal ev kullanımı bir bilgisayarda kat ve kat daha fazla özelliklere sahiptir. Windows ve linux işletim sistemlerine sahiptir. Sunucunuza istediğiniz işletim sistemi kurulabilir. Sunucunuzun kurulumu bittikten sonra hosting kontrol paneli kurulumu yapılacak ve artık fiziksel bir sunucunuz var. Bu sunucuda tamamen kontrol sizdedir ve kimseden yardım almadan istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Örneği Php versiyonu değiştirmek istediğinizde hosting firmanız ile iletişime geçmeden kendiniz bu değişikliği yapabilirsiniz.

Evet, Fiziksel sunucuyu anlattık şimdi ise sanal sunucuda. Sanal sunucu hizmeti ise fiziksel sunucuların içerisinden açılan düşük özellikli sunuculara verilen isimdir. Bunu şöyle düşünüebilirsiniz bilgisayarınızda 2 işletim sistemi olduğunu düşünün, Bu işletim sistemlerinin ikisinide kullanabilirsiniz ve ikiside birbirinden farklı çalışır. Sanal sunucu hizmetide buna benzerdir. Sunucu içerisinde istediğiniz kadar sanal sunucu açabilir ve kullanabilirsiniz Açılan bu sanal sunucuların hepsi birbirinden ayrı çalışır. Sanal sunucuların verdiğimiz örnekten farkı ilk kurulumunda Ram, İşlemci ve HDD ataması yapılır. O alan sadece ona aittir. Sunucuda verilen özellikleri başka kimse kullanamaz. Örneğin 16 GB ramli bir sunucuda sanal sunucu oluşturup 2 GB ram hakkı verdiğinizde geriye 14 GB boş ram kalır. Toplamda 16 GB ramden daha fazla kullanım alanı veremezsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir