Sunucu Kiralama

12Aralık 2016
by admin

Merhabalar, Bu makalemizde sizlere fiziksel sunucu kiralamadan bahsedeceğiz. Fiziksel sunucular tam yetkiye sahip olduğunuz sunucu çeşitleridir. Örneğin; Hosting hesaplarında sadece 1 adet hosting hesabı yetkisi elinizde olur, Bayi hosting hesaplarında bayinize açtığınız hosting hesaplarına yetkili olursunuz, Sanal sunucularda fiziksel bir sunucunun içerisine kurulan bir sanal sunucu yetkiniz olur ve Dedicated server yani Fizisel sunucularda ise tamamen bir sunucunun yetkisi size aittir.

Fiziksel sunucularda isterseniz sunucunun içerisine sanallaştırma programları kurup sunucu içerisinde istediğiniz kadar sanal sunucu açabilirsiniz. Dilerseniz direk sunucunun içerisine bir hosting kontrol paneli yazılımı kurup hostingler açabilirsiniz. Yada Mail server kurarak mail hizmetlerinizi bu sunucu üzerinden yapabilirsiniz. isterseniz farklı programları aktif etmek içinde kullanabilirsiniz. Fiziksel sunucularda istediğiniz her işlemi yapabilirsiniz ve sunucunun kullanımı tamamen size aittir. (Not: Yasa dışı içerik barındırmanız ve yayınlamanız yasaktır.)

Fiziksel sunucuları iki bölümden inceleyebiliriz. Birincisi; Makalemize konu olan sunucu kiralama. İkincisi; Sunucu barındırma.

Sunucu Barındırma

Sunucu barındırma işlemleri mevcut sunucunuzu bir veri merkezine yerleştirme işlemidir. Eğer elinizde işinizi görecek ve size yetecek bir sunucunuz bulunuyorsa veri merkezlerinin Co-Location hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede sunucu kiralama ücretinden kurtulursunuz ve sadece hat ve barındırma ücreti ödersiniz. Sunucu barındırma işlemlerinde destek paketi almadıysanız veri merkezi sunucuda meydana gelen arızalara müdehale etmeyecektir.

Sunucu Kiralama

Sunucu kiralama işlemi, veri merkezine ait bir sunucunun kullanım hakkının alınması ile olmaktadır. Veri merkezinde size uygun olan bir sunucuyu seçersiniz ve siparişini verirsiniz. Sipariş sonrası istediğinizi işletim sistemi ve eğer istediğiniz ekstra bir özellik varsa onlar kurulur ve size sunucu bilgileriniz iletilir. Sunucu kiralama işlemlerinde donanım garantisi bulunmaktadır. Yani kiralamış olduğunuz sunucunun donanımında herhangi bir arıza meydana gelirse veri merkezi hızlı bir şekilde müdehale ederek parça değişimi yapmaktadır.(Not: İlk kurulumda genelde kolay bir şifre seçilir ve size kolay bir şifre gönderilir. Sunucunuza bağlandıktan sonra bu şifreyi zor bir şifre ile değiştirmenizi öneririz.)

Sunucu Kiralama ile Sunucu Barındırma arasındaki fark anlayacağınız üzere sunucu kiralmada; Veri merkezine ait bir sunucu istenilen süre kadar kiralanır, Sunucu barındırmada ise sunucu müşteriye aittir ve sunucuyu veri merkezine yerleştirir.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir