Sunucu Kiralama

16Şubat 2017
by admin

Merhabalar bu makalemizde sunucu kiralarken dikkat edilmesi gereken konuları en ince detayına kadar sizlere anlatmaya çalışacağım ve bu konu hakkında sizlere önemli bilgiler sunacağım. Dilerseniz hemen konuya başlayalım…

Bir sunucu kiralarken;

  • Sunucunun bir Veri merkezinde bulunmasına dikkat etmelisiniz. Veri merkezleri diğer küçük çapta çalışan amatör hosting firmaları gibi eksik hizmet sağlamadan çalışır verilerinizin yedeğini alır ve sunucu içerisindeki bilgilerinizi güvende tutar.

 

  • Veri merkezi ile anlaştığınız zaman kiraladığınız sunucunuzun toplam hat kapasitesine dikkat ediniz. Network altyapısı yüksek ve geniş hat kapasitesi olan firmaları tercih ediniz.

 

  • Hizmet aldığınız yerin web hosting hizmeti verdiğine dikkat ediniz. Hosting hizmeti veren firmalar yaşanabilecek teknik sorunlara anında anında müdahale edebilirler ama sadece sunucu kiralatıp başka bir işe karışmayan firmalar bu gibi durumlarda size zorluk yaşatabilir.

  • Sunucu kiralama işlemi yapan firmanın 7/24 destek hizmeti vermesine dikkat ediniz oluşabilecek herhangi bir problem esnasında karşınızda bir yetkilinin olması önemlidir.

  • Sektörde uzun süreli hizmet vermiş firmaları tercih etmeniz sizin için bir avantaj olacaktır. Yeni açılmış ve amatör olan bir firma ile anlaşıp sunucu kiralamak hiç ummadığınız anada enteresan olaylara sizi çekebilir.

  • Sunucu kiralayacağınız firmanın veri merkezinin şehir dışında, uzak bir yerde olmamasına dikkat ediniz. Büyük şehirlerde bulunan veri merkezleri bulunduğu konumun alt yapısı itibari ile daha sağlıklı hizmet sunar.

  • Bu maddeye yıldız atmak gerekli saydığımız bütün bunca önemli noktadan da önemli bu konu sunucu kiralama hizmeti sunan firmanın ISP (Internet Service Provider) yani Türkçesi “Internet Servis Sağlayıcı” özelliğinin olup olmadığıdır. Zira Internet Servis Sağlayıcı olmak için BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) lisansına sahip olmak gerekir. Bu lisansı almak zor detayları ve şartları beraberinde getirir eğer bu hizmeti alacağınız firma BTK’nın şartlarını yerine getirmiş ise ona kendini kanıtlamış demektir.

  • Aslında belki de ilk maddede bulunmasını beklediğiniz “fiyat ortalamasının diğer firmalar ile satın almadan önce kıyaslanması” anca bu son maddeye yetişebildi. Evet fiyat önemli fakat satın alacağınız ücret ile beraber bu listede bulunan önemli noktaları gözden kaçırmanız her şeyin ücret ile orantılı olmadığını açıklar niteliktedir.

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir