Subdomain Nedir Nasıl Oluşturulur

14Ekim 2016
by admin

Subdomain yani alt alan adı çoğu site sahibinin kullandığı bir hizmettir. Alt alan adı  isim.site.com şeklinde çalışır. Alan adınızın başına ek getirilerek girilmesini sağlar. Alt alan adı oluşturmak için bir yönetim paneline ihtiyaç duyarız. DirectAdmin üzerinden alt alan adı oluşturmayı bu konuda bulabilirsiniz.

Alt alan adı yani subdomain oluşturmak için öncellikle DirectAdmin yönetim panelimize giriş yapıyoruz. Açılan sayfamızda “Your Account” altında  “Subdomain Yönetimi” bölümüne giriş yapıyoruz. Açılan subdomain yönetim ekranında var olan alt alan isimleri görünecektir. Yeni bir alan adı oluşturmak için hemen aşağıda bulunan kutucuğa istediğimiz alt alan adı ekini yazıyoruz. Örneğin web sitemizin ismi kaliteweb.com biz ornek.kaliteweb.com alt alan adı oluşturmak istiyoruz. Bu durumda kutucuğa sadece ornek yazmak yeterli olacaktır. Yazdıktan sonra yanında bulunan Oluştur butonu ile alt alan adımızı oluşturuyoruz.

Alt alan adını oluşturduk public_html klasörümüzde ornek klasörü içeriği bizim alt alan adımıza aittir. Test için ornek.kaliteweb.com’ a girince ekranda “ Burası subdomain ana dizinidir ornek.kaliteweb.com “ yazısını göreceğiz.

Oluşturduğumuz bu alt alan adını silmek için tekrar “Your Account” altında  “Subdomain Yönetimi” bölümüne girerek ekranda var olan alt alan adının sonundaki Seç butonu ile seçiyor ve hemen altında bulunan Seçilenleri Sil butonu ile alt alan adımızı silebiliriz. Eğer dizin içeriğini de yani ornek klasörünü de temizlemek istiyorsak Seçilenleri sil butonunun yanındaki Dizin İçeriğini Sil kutucuğunu seçip aktif etmeliyiz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir