SSL Sertifikası Nedir?

03Kasım 2016
by admin

SSL Sertifikası Sunucu ile müşteri arasındaki iletişimi şifrelemek için kullanılan bir algoritmadır. Girmiş olduğunuz web sitelerinin adres çubuğunda HTTPS bağlantısı varsa SSL sertifikası kullanıldığı ve girmiş olduğunuz web sitesinin kişisel bilgilerinizi şifrelediğine buda güvenli bir web sitesinde olduğunuza işaret eder.

İnternet üzerinden ürün ve hizmet satan tüm firmaların birinci amacı müşterilerinin bilgilerini şifreleyebilmek ve alışveriş esnasında girdikleri bilgileri güvenli bir şekilde korumaktır. Kişisel bilgilerin 3. kişilerin eline geçmesi müşteri için maddi bir kayıp olacakken web sitesi sahibi için ise manevi bir yıkım olacaktır. Web sitelerinin daha güvenli bir hale getirilmesi için ise SSL Sertifikaları kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsetiğimiz üzere SSL sertifikalaı tarafların bilgilerini şifrelerken 3. şahısların bilgilerinizi ele geçirmesine izin vermemektir. Ek olarak kendilerine o kadar çok güvenmektedirler ki bu tarz bir durum olduğunda on bin dolar ödeme yapmaya hazırlar. Örnek vermek gerekirse; Herhangi bir web sitesinden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgilerini girmektesiniz. Kredi kartı bilgilerinizin güvenli bir şekilde şifrelenmediği taktirde kolaylıkla 3. kişilerin eline geçebileceğini bilmeniz gerektir. SSL sertifikası olan web sitelerinde ise bu tarz bir durumun yaşanması neredeyse imkansız yaşandığı taktirde ise on bin dolara ödemeye hazır SSL firması.

Web sitesi güvenlimi nasıl anlarım?

Web sitelerinin açılması sırasında Hostinginizin bulunduğu sunucu tarayıcınıza sertifika bilgilerini iletir, Tarayıcınız ise web sitenizden aldığı sertifika bilgilerini sertifika sağlayıcınıza ileterek doğruluğunu kontrol eder SSL bilgileriniz doğru ise tarayıcınızın adres çubuğunda yeşil kilit ve “https” bağlantısı gözükür.

Sertifika bilgilerinin doğrulanmadığını nasıl anlayabilirim?

Tarayıcınız SSL sağlayıcınıza gittiğinde SSL bilgilerinin yanlış ve doğru olmadığı cevabını aldığı durumlarda tarayıcıya bu sitenin güvenli olmadığı bilgisini verir ve tarayıcı genellikle kullanıcıyı sertifikanın doğrulanmadığına dair uyarır.

SSL Sertifikasını nerden alabilirim ?

Kaliteweb Web Hosting SSL sertifikası paketleri ile sektörde yerini almaktadır. Satın alacağınız SSL sertifikasını 40 ile 60 dakika arasında web sitenize kurarak web sitenizi güvenli bir hale getirmektedir.

Not: SSL sertifikalarının kurulabilmesi için Statik İP ihtiyacı bulunmaktadır. Statik İP olmadığı durumlarda Sertifika kurulumu gerçekleşmeyecektir. Statik İP adresiniz yoksa SSL sertifikası satın alırkn statik İP de sipariş etmeyi unutmayınız.

 

 

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir