SSL Sertifikası Nedir ?

02Mart 2017
by admin

SSL sertifikasının İngilizce açılımı Secure Sockets Layer’dır. Tanım olarak ise, internet sitelerinde sunucu ile kullanıcı arasındaki veri güvenliğini şifre ile sağlayarak kullanılan bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür. Zaman ilerledikçe internetin son derece hızlı bir biçimde gelişmesi sebebiyle e-ticaret siteleri de gelişerek yaygınlaşmaya başlamıştır. Başta alışveriş siteleri olmak üzere bazı bireysel sitelerde kişisel bilgilerin aktarılmasının güvenli bir biçimde yapılması bazı zamanlarda problem olarak önümüze çıkmaktadır. Ssl güvenlik sertifikası sayesinde bu problem önemli miktarda çözülerek, veri aktarım işleminin güvenli bir biçimde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Ssl sertifikası, internet sitesi ve sunucu arasındaki veri transfer işlemini, verilerin şifrelenmesi yoluyla güvenli kılmaktadır. Bu sistem ile, şifrelenmiş olan veriler kötü niyetli olan kişilere ulaşsa dahi, yeni yazılımların kullanılması uzun zaman alır. Sertifika sistemi önemli oranda güvenliği sağlar ve bu şifreleme sistemindeki veriler henüz kırılamamıştır.

sistemi önemli oranda güvenliği sağlar ve bu şifreleme sistemindeki veriler henüz kırılamamıştır. Sertifika sistemi gerek bireysel hosting paketlerini gerekse kurumsal hosting paketlerini kullananlar için, yani hem kişilerin küçük şirketleri için hem de işletme ve şirketler için oldukça fazla önem taşımaktadır. Aslında şifreleme yönteminin etkinliği sertifikada kullanılan anahtarın ne kadar uzun olduğuna da bağlı olmakla birlikte, verilen sayıların aritmetik olup olmaması, akılda kalıcılığı gibi etkenler de önemlidir. SSL şifresi gönderilen bilginin yalnızca doğru adreste ve doğru alıcı tarafından açığa çıkmasını sağlar. Bu sertifikaları sağlayan birçok web hosting firma vardır ve fiyatları markaya bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ticaret yapılan sitelerde, hem işletme sahipleri hem de müşteriler açısından güvenliğin sağlanması için ssl sertifikasının bulunması gerektiğini söylemek mümkündür.

SSL SERTİFİKA FARKLARI NELERDİR?

SSL sertifikaları arasında fiyat, sunulan garanti, destek hizmetleri ve işlevsel olarak bazı farklılıklar bulunsa da, temel olarak bütün sertifikaların oluşturduğu teknik ve metaryel birbiriyle nitelik olarak oldukça benzerdir. Ancak yine de fiyat olarak en uygun olanın tercih edilmesi bu konuda doğru bir yaklaşım olmayabilir. Fiyatı düşük olan sertifikalar tüm tarayıcılar tarafından tanınmadığı halde, fiyatı yüksek olan sertifikalar mobil browserlar da dahil olmak üzere bütün browserlar tarafından tanınmaktadır. Bu sayılan fark, sertifikalar arasındaki en önemli farktır. Burada sizin ihtiyacınıza hangi sertifika hitap ediyorsa, o sertifikayı seçmeniz gerekmektedir.

SSL SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

SSL sertifikası veren pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan herhangi bir firmadan bütçenize hitap eden SSL sertifikasını alabilirsiniz. SSL Sertifikası işleminde bireylerden yalnızca CSR kodu istenir. Ssl sertifikası kurulması işlemi kullanılan sunucu ve panele göre farklılık göstermektedir.

blog , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir