SSL Nedir?

25Ocak 2017
by admin

SSL “Secure Socket Layer” Netscape tarafından geliştirilmiştir. Türkçe anlamıyla “Güvenli Giriş Katmanı” anlamına gelir. Genellikle online alışveriş sitelerinde karşımıza çıkar ve kullanımı oldukça yaygındır. SSL kişisel gizlilik ve güvenilirlik sağlayan, network üzerindeki bilgi transferi sırasında bilginin bütünlüğü ve gizliliği için sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş şekilde yapılabilmesine imkan verir. Bu sayede gizliliğinin ve bütünlüğün korunmasını sağlayan bir güvenlik protokolüdür.

SSL sertifikası web sunucuları ve tarayıcıları tarafından desteklenir ve internetin geneline yayılmış yaygın bir protokoldür. SSL protokolü bütün web sitesinde güvenli veri iletişimi için kullanılmaktadır. SSL, standart bir algoritmadır, milyonlarca SSL fonksiyonun çalışabilmesi için sunucu tarafında bir anahtar ve istemci tarafında çalışacak bir sertifikaya ihtiyaç duyulmaktadır.
SSL Protokolünün Özellikleri Nelerdir?

1- Bağlantıları gizler.
2- Gelen verilerin kodlaması ve şifreylerin çözmesi esnasında güvenlik ve gizliliği sağlar.
3- Haberleşen tarafların kimlikleri doğrular.
4- Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır.
5- Bağlantıyı güvenili hale getirir. Hosting paket akışı ve paketin bütünlüğünün kontrolünü de içerir.
6- Göndericin ve veriyi alanın doğru yerler olduğunun garantisini verir.
7- İletişimin tarih ve zamanını doğrular.

Hangi Tarayıcılar SSL Protokolünü Desteklemektedir?
Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Netscape Navigator, Mozilla Firefox, Opera gibi modern web tarayıcılar SSL Protokolü’nü desteklemektedir. Girdiğiniz sayfanın ssl sertifikası ile güvenli hale getirildiğini tarayıcının URL kısmında “https” yazması ile öğrenebilirsini güvenli bağlantılar genel olarak tarayıcıda yeşil renkle gösterilir.
SSL Nasıl Çalışır?
SSL “Public Key/Private Key” adında anahtarların kullanımına bağlı bir kodlama yöntemine ile çalışır.
SSL’in kodlanmasında iki tane anahtar bulunur; Bunlardan biri dijital ortamda kodlanmış yazılımlardır. Diğeri ise anahtarın kilitlemiş olduğu veriyi, sadece diğer anahtarın açabileceği koddur. Anahtarlarınızı yarattıktan sonra (SSL default olarak bu işlemi yapar, sizin başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz), anahtarlardan biri (private key) sizde kalır. Diğer ise (public key), bağlantı kurmak istediğiniz web hosting kişilerine gönderilir.

Sizinle bağlantı kurmak isteyen kişi, public key’i kullanarak mesajı güvenli bir şekilde size gönderir. Eğer ki Transfer esnasında bağlantı size ulaşmadan, veriye ulaşılsa bile, şifrenin çözülmesi için sizde bulunan private key gerekecektir.

blog , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir