SSL İçin IP Atama

17Ocak 2017
by admin

Bir sitemize SSL sertifikası almak için paylaşımlı hosting kullanıyorsak sitemizin kesinlikle özel sadece bize ait bir ip adresi olmalıdır. DirectAdmin üzerinden sizlere çok basit bir şekilde sitemize özel ip atamayı anlatacağım.

Öncelikle DirectAdmin panelimizin admin bilgileri olması gerekiyor. User veya reseller seviyesinden İP atama işlemi yapamıyoruz. İP atamak için elimizde boş bir ip adresi aldıktan sonra sırayla şu adımları yapıyoruz. Admin giriş yaptıktan sonra ana sayfada “ AdminTools ” altında IP yönetimine giriyoruz. Açılan sayfada ip listemizi görüyoruz. Atacağımız ip yanında durum kısmında free yani boşta yazmazı gerekiyor. Free duruma getirmek temizlemek istiyorsak ip yi seçip en alttan Bayiden Sil yapıyoruz ve free duruma geliyor.

Atacağımız ip adresini seçip en altta ATA butonun yanında atayacağımız sitenin kullanıcı adını değil onun reseller sahibinin adını buluyoruz. Yani o kullanıcıyı oluşturan düzenleyen ana kullanıcısının adını seçiyoruz. Mesela sitemiz kaliteweb.com kullanıcı adı ise kaliteweb listede kaliteweb adını göremeyiz bu kullanıcı oluşturan reseller seviyesi kullanıcıyı görürüz. Bizim sitemiz admin tarafından oluşturulduğu için listeden admin kullanıcısını seçip ata diyerek ip yi admin e veriyoruz.

İP listesine baktığımızda durum halen free ama bayi yani hemen yanındaki kutucukta admin yazmakta. Çünkü sadece reseller sahibine atadık kullanıcıya halen ip yi atamadık.

Bundan sonraki adım ana sayfamıza dönüyoruz. En üstteki ara butonundan sitemizi arıyoruz veya kullanıcı adımızı. Ben kaliteweb kullanıcı adını yazarak kullanıcı ara butonu ile kullanıcıyı arıyorum. Açılan listede kullanıcıyı bulduktan sonra kullanıcı adımıza tıklıyoruz. Üstteki butonlardan 2. Buton olan Kullanıcıyı Değiştir butonuna tıklıyoruz.  Açılan sayfamızda kullanıcımıza ait detayları düzenleyebiliriz. Burada biz sadece özel ip atayacağız. “ Kullanıcının ip adresini değiştir ” altında ip değiştir bölümünden bu kullanıcıya atadığımız (yani reseller sahibine atadığımız admin’e olan) ip adresini seçiyoruz ve Kaydet butonu ile kaydediyoruz.

İşte işlem bu kadar basit artık bu sitemiz atadığımız özel ip den çalışacaktır ve SSL sertifikamızı alıp sitemize ekleyebiliriz. Web Hosting panelinden IP atama yanında dilersek bu kullanıcıyı değiştir panelinden ilave ip ekleyebilir ve diğer paket, limitler gibi ayarları da yapabiliriz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir