SSL Güvenlik Sertifikası

26Şubat 2017
by admin

SSL Güvenlik sertifikası Netscape tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan bir güvenlik platformudur. Network üzerinden bilgi paylaşımları sırasında verilerin güvenlik ve gizliliğinin korunması sağlayan SSL güvenlik sertifikasının 1996 yılında çıkarmış olduğu yeni sürümü ile birlikte internet üzerindeki tüm tarayıcıların SSL güvenlik sertifikasını desteklemesi mümkün hale gelmiştir. SSL ile verileriniz gönderilmeden önce şifrelenir ve bu şifrelerin yalnızca doğru alıcıya ulaşması sağlanarak başka bir alıcı elinde çözülmesi engellenir. Veri akışında kullanılan anahtar uzunluğu ile orantılı olarak güvenlik sertifikasının da şifreleme gücü artmaktadır. SSL güvenlik sistemlerinde veriler otomatik olarak şifrelenir ve çözülmesi neredeyse imkansızdır.


SSL Güvenlik Sertifikası Çeşitleri

SSL sertifikasından birincisi E-Tuğla Standart olarak isimlendirilen güvenlik sertifikasıdır. İçeriğinde yalnızca alan adı yer almaktadır. 2048 bit değerinde şifreleme imkanı sunmaktadır. En alt düzey koruma sağlayan sertifikadır. Bu sertifika genellikle bir ağ üzerindeki veri alışverişinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Bir mail hesabınızın ve VPL güvenli bağlantının sağlanmasında karşımıza sık sık çıkmaktadır. SSL E-Tuğla standart ve basit düzey güvenlik sağlar, içeriğinde alan adı sahibinin hiçbir bilgisi yer almaz ve bu sebeple herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaz.

Bir diğer SSL güvenlik sertifikası çeşidi ise E-Tuğla Premium’dur. Bu sertifika standart sertifikaya göre daha donanımlı güvenlik sağlamaktadır. İçerişinde alan adının yanı sıra, kurulum ve firma bilgileri gibi kişisel veriler yer alır. Bu sertifika genellikle kurumsallaşmış firmalar tarafından tercih edilmektedir. E- Tuğla Premium sertifikasını bir veya birden fazla alan adı ile kullanmak mümkün olup, tek yahut çoklu alan adı ile güvenlik koruması istemenize göre farklı sertifika başvuruları yapmanız gerekmektedir. Birden fazla alan adı ile güvenlik koruması için E- Tuğla Premium Multidomain sertifikasına başvurmanız gerekmektedir. Bu sertifika birden fazla alan adının yanı sıra firma bilgilerini de barındırmakta üst düzey bir güvenlik koruması sağlamaktadır.

Hand holding a SSL Security icon on white background.

Bu sertifikada sertifikanın içeriğine yazılacak alan adlarının tamamının sertifikayı yapan firmaya ait olması gibi bir şart aranmaktadır. Ayrıca bu alan adlarının SSL E-Tuğla Premium Multidomain başvurusu sırasında bildirilmesi gerekmektedir. Daha sonra sertifikaya kayıtlı alan adları değiştirilememektedir. SSL E-Tuğla Premium WildCard sertifikası ise tek bir alan adı için güvenlik sertifikası isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır. Bu sertifika da bir alan adına sınırsız olarak alt alan adı bağlanabilmektedir. Bu sertifikada üst düzey güvenlik sağlamaktadır. Bu sertifika sahibi iseniz alan adınıza bağlı istediğiniz alanda bu güvenlik sertifikasından yararlanabilirsiniz. Sertifika başvuruları hakkında detaylı bilgi için hosting firmanızla iletişime geçin.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir