Web Siteniz İçin Çökme ve Kapanma Planınız Var mı ?

09Mart 2017
by admin

 WEB SİTENİZ İÇİN ÇÖKME VE KAPANMA PLANINIZ VAR MI?

Web tasarım işi ile uğraşan insanlar artık mobil cihazları ve sitenin kapanma, çökme riskini de göz önünde tutarak site hazırlamak zorundadır. Çünkü mobil uyumlu web sitesi lüks olmaktan ziyade ziyaretçilerin siteye daha rahat ulaşabilmeleri ve sitenizin kapanma ve çökme durumunda anında yeniden aktif olabilmesi son derece önemlidir. Çünkü günümüzde android, Iphone ve diğer cep bilgisayarları ile akıllı telefonlardan interneti ziyaret etmek oranı git gide yükselmektedir. Siteniz için çökme ve kapanma planı oluşturmak istemekteyseniz atmanız gereken ilk adım kesintilerde 7-24 hosting hizmeti veren bir firma ile çalışmaya başlamalısınız. Ayrıca günlük düzenli backup, loglama ve servis hizmeti sunan firmalar kapanma ve çökme planınız için son derece doğru seçim olacaktır.

Dedicated serverlar kiralık sunucu anlamını taşımaktadır ve bu serverlara pek çok hosting firmasından ulaşılabilmektedir. Yüksek Uptime planı sunmakta olan hosting firmaları ile çalışmak sitenizi güvenceye almanıza sağlayacaktır. Web sitelerini ziyaret etmeleri ile ilgili en iyi istatistiklere sahip olan google, mobil uyumlu olmayan siteden ayrılma oranlarının mobil siteye oranla 5 kat daha fazla olduğunu belirtmiştir. İnternet sitesi tasarlandıktan sonra sitenin mobil aygıtlar için uygun olup olmadığını anlamak tek tek bütün cihazlarda siteyi ziyaret etmek yerine Google’ın hizmete sunduğu çözünürlük, kod ve içerik yönünden sitenin mobil cihazlara uyumlu olup olmadığı görüntülenebilir. Web sitenizim mobil uyumlu olup olmadığını kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Siteyi akıllı telefon ile açtığınızda görmüş olduğunuz görüntü bilgisayar ile aynı ise bu alt yapıya sahip değildir. Mobil siteye uyumlu web siteye sahip değil iseniz ziyaretlerde erişilebilirlik en üst düzeyde olacaktır. Böylece ziyaretçiler erişmek istediği içeriğe kolayca ulaşarak web sitesini kolayca dolaşabilme imkanı sağlayacaklardır.

RESPONSIVE TASARIM NEDİR?

Responsive web tasarım, duyarlı uyumlu web tasarım anlamına gelir. İlk olarak 2010 yılında ortaya çıkmıştır. Son bir kaç yıldır dünyada ve ülkemizde üne kavuşmuştur. Responsive web tasarımı web sitesinin mobil ve tablet gibi cihazlardan girildiğinde site içindeki resim, yazı gibi unsurların ekran genişliğine göre ayarlanmasını sağlar. Responsive sitelere mobil cihazlardan girildiğinde menülerin sekli değişerek kullanımı daha kolay hale gelir. Mobil versiyon da önem bilgisi düşük bilgiler gizlenir. Ziyaretçi ve sayfa ile ilgili en yalın bilgiler gösterilir. Web siteleri ile ilgili diğer kavram web hostingidir. Hosting ev sahipliği, barındırma demektir. Yani web hosting dünya çapında sitelere ev sahipliği yapan internet demektir.

Hosting hizmeti veren sistem aslında çok hızlı internete bağlı bilgisayar gibidir. Web hosting web sitenize ait dosyaları saklar. Web hosting alan kiraladığınızda başka hizmetlerde almış olursunuz. Mesela hosting alanınız olmadan adınıza ait e-mailleri yönetemezsiniz. Hosting alırken sunucu üzerinde çalışan işletim sistemi, sunucunun türü, internete bağlanma hızı, disk alanı ve bant genişliği, sunucunun desteklediği bant özelliklerine dikkat edilmelidir.

blog , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir