Siteme Virüs Bulaştı Nasıl Temizleyebilirim?

04Kasım 2016
by admin

Web sitelerine virüs bulaşma sorunu çok sık görülen sorunlardan bir tanesidir. “Uyarı — Bu web sitesinin ziyaret edilmesi, bilgisayarınıza zarar verebilir!” gibi bir yazı ile karşılaştıysanız sizinde web sitenize virüs bulaşmış demektir ve acil olarak müdehale etmeniz gerekmektedir.  En sık olarak kullanıcıların bilgisayarlarına bulaşan virüsler web sitelerine yüklenen dosyalar vasıtasıyla hosting hesaplarına sızmaktalar. Bu virüslerden kurtulmanın ve korunmanın yollarını yazının devamında anlatacağız.

Öncelikle sitenize bulaşan bu virüslerden nasıl kurtulabilirsiniz?

WordPress, Joomla, Opencart veyahutta özel yazılım kullanmış olduğunuz scriptin Eklentilerini, temalarını ve yazılım dosyalarını detaylı olarak kontrol etmeniz gerekmekte. Olduğunuz günden geriye giderek sitenize yüklediğiniz şeyleri hatırlamanız ve öncelikle bu dosyaları kontrol etmeniz gerekiyor ve ardından bütün dosyalarınızı. Hostinginizin içinde kullanmadığınız bütün dosyaları kaldırınız gereksiz hiç bir dosya tutmayınız. Ve bütün şifrelerinizi değiştiniz.

Zararlı kodların yani virüsleri diğer dosyalarınıza bulaşma ihtimali çok yüksek. Öncelikle Gözle FTP panelinizden kodlarınızı tek tek inceleyiniz ve sıradışı birşey görürseniz kaldırınız. Ardından FTP panelinizde bulunan bütün dosyaları bilgisayarınıza indirin ve anti virüs programları ile dosyalarınızı taratın.

Sorunun devam etmesi halinde Kaliteweb Web Hosting den 7/24 destek alabilirsiniz, Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Peki bu zararlı yazılımladan yani virüslerden nasıl koruna bilirim?

Bilgisayarımıza ve web sitemize bu zararlı yazılımlar bulaşmadan önce güvenlik tedbirlerimizi aldığımız taktirde bu sorunlarla uğraşmamıza hiç gerek kalmayacaktır. Bilgisayarınıza ve web sitenize virüs buluşmasını engellemek istiyorsanız yapmanız gerekenleri maddler halinde sıralayalım;

  1. Bilgisayarınıza anti virüs programı kurun ve düzenli olarak bilgisayarınızı taratın.
  2. Bilgisayarınıza korsal ve yayıncısının kim olduğunu bilmediğiniz içerikler yüklemeyin.
  3. Yayıncısının kim olduğunu ve güvenmediğiniz eklentileri temaları web sitenize yüklemeyin.
  4. Uygulamalarınız ve eklentileriniz her zaman en güncel sürüm olsun.
  5. Web sitenize yüklediğiniz dosyaları düzenli olarak virüs taramasından geçirin.
  6. Hesaplarınızın şifreleri her zaman güçlü ve karmaşık şifreler olsun. Büyük harf, Küçük harf, Rakam ve semboller kullanın.
  7. İnternet kafe veya gittiğiniz bir yerde wifi ye bağlandığınızda önemli hesaplara giriş yapmayınız. Giriş yapacaksanızda ekran klavyesi kullanın ve şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.

 

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir