Sitem Açılmıyor

08Aralık 2016
by admin

Bir web sitesi kurmak için hosting paketi aldınız. Sitenizi yüklediniz fakat sitenize girince halen hosting paketinin ilk hali  görünüyor ve web siteniz görünmüyor. Bunun nedeni ve çözümü ne olabilir ?

Bu olay, bizim yanlışımız sonucunda ortaya çıkan bir hatadır. Öncelikle hosting paketimizi satın aldığımızda dosyalarımızı nereye yükleyeceğimizi kesinlikle öğrenmeliyiz. Genellikle standart olarak public_html klasörüne sitemizi yükleriz. Fakat nadirde olsa bazı hosting paketlerinde bu klasör adı veya yolu değişebilir. Eğer ssl kullanıyorsak ve sembolik bir yönlendirme yok ise sitemiz public_html değil, private_html gibi farklı bir klasör üzerinden çalışacaktır.

Public_html klasörüne girdiğimizde sıfır ilk alınan hosting  paketlerinde içerisinde standart index.html gibi bir index dosyası olur. Önce bu gereksiz dosyaları silip ardından kendi dosyalarımızı içerisine yüklemeliyiz. Doğru yere yükleme yaptığımızdan emin olduktan sonra sitemizin açılması gerekiyor. Eğer sitemiz halen açılmıyor hosting paketinin verdiği ilk index görünüyorsa bunun nedeni cache olabilir.

Tarayıcılar html dosyalarında cache alır. Yani şöyle web sitemiz .php değilde .html olduğunu farz edelim. Sitemize girdiğimizde index.html açıldı ve tarayıcımız bunun ön belliğini aldı. Artık sayfayı yenilemedikçe karşımıza hep o ön bellek çıkacaktır. Biz index.html üzerinde ne kadar değişiklik yapsakta F5 yapmadığımız sürece tarayıcı html dosyasının ön belliğini verecektir. Web sitemizin bir görünmeme nedeni bu olabilir. Bunun için tarayıcımızın ön belliğini temizlemeli sonra F5 yaparak yani sayfayı yenileyerek sitemizi açmalıyız. Eğer .php tabanlı siteniz var ise bu sorun olmayacaktır çünkü tarayıcılar .php uzantıların ön belliğini almaz her açıldığında baştan yükleme yapar.

Eğer halen sorun devam ediyorsa index dosyamızı kontrol etmeliyiz. Site açılırken tanımlı olarak ilk önce index.html dosyasını okur. Böyle bir dosya yok ise sitemizin ana sayfası gelmez ve hata verebilir. Site dosyalarımızı kontrol etmeli, index.html dosyasının olup olmadığına bakmalıyız. Eğer index dosyamızın adı farklı bir isimde ise örneğin anasayfa.html gibi, sitemizin çalışması için ana sayfamızın adını index.html olarak değiştirmeliyiz.

Tüm bunları yaptınız ve halen sorunlarla karşılaşıyorsanız merak etmenize gerek yok. Kaliteweb web hosting profesyonel kadrosu ile 7/24 ücretsiz destekten faydalanabilir ve tüm hosting sorunlarınızı anında çözebilir, daha fazla bilgi alabilirsiniz. Yapmanız tek gereken şey bizimle iletişime geçmek olacaktır.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir