Sınırsız Hosting Olur mu?

22Şubat 2017
by admin

Sınırsız hostingin olup olmayacağını belirlemeden önce hosting, web hosting, domain ve benzeri kavramları açıklamaya çalışalım.


Hosting Nedir?
Hosting, bir web sitesinin sayfalarını, resimlerini, dosyalarını yüklemek için sunucularda (serverlarda) gereksinim duyulan alan olarak tabir edilebilir. Hosting işlemi için bilgisayardan biraz daha farklı ve daha güçlü makineler kullanılmaktadır. Sunucu denen bu makineler hosting işlemi için özel üretilir ve internete oldukça hızlı bağlanma özelliğine sahiptir. Web sitesine ait belgeleri, sayfaları saklar ve gerektiğinde internetten bunlara erişimi sağlar. Bahsettiğimiz veri saklama işlemine ise web hosting hizmeti denmektedir.


Piyasada web hosting hizmeti veren birçok firma vardır. Bu hizmeti içeren paketlerin fiyatları değişik faktörlere göre çeşitlilik göstermektedir. Bu faktörlerden bazıları bahsedilen hostingin depo alanı, bant genişliği, güvenlik sertifikası, söz konusu sunucunun işletim sistemi gibi faktörlerdir. Söz konusu firmaların oluşmasının temel amacı web sitelerine barınma imkanı vermek ve bu sitelerin kesintisiz yayın yapmasını sağlamaktır.


Piyasada değişik hosting çeşitleri bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak shared hosting (paylaşımlı hosting), Co-Location hosting ve Reseller hosting verilebilir.
Domain, bir diğer adıyla alan adı ise internette bir siteye sahip olmak için gereken kimliktir. İnternette sahip olduğunuz sitenin adresi de denebilir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları sitenize ulaşamasa da web hosting olmadan da sitenin internette yayımlanması mümkün değildir.
Peki limitsiz (sınırsız) hosting nedir? “Sınırsız hosting, disk alanı ve trafik açısından müşterilere limit konulmaksızın hizmet almalarını sağlayan paylaşımlı hosting çeşididir. Limitsiz hosting ile belki de binlerce sayfalık siteler oluşturabilir ve kısıtlamaya tabi tutulmazsınız.” denmektedir. Teorik olarak bu durum böyle olsa bile pratikte tam anlamıyla uygulanması mümkün değildir. Çünkü hiçbir disk alanı sınırsız değildir. Bu yüzden sınırsız hosting terimi ticari bir kandırmacadan-bir varsayımdan ibarettir.

Limitsiz bir hosting hizmeti için limitsiz sunucuların bulunması gerekmektedir. Bu yüzden sınırsız hosting sağladığını vaad eden bir firma ile karşı karşıya kaldığınızda dikkatli olmanız gerekmektedir. Mesela hosting sözleşmenizin herhangi bir maddesinde örneğin 1GB’ı geçince hosting firmasına GB başı ücret hakkının doğacağı yazılmıştır. Bu yüzden sınırsız adı altında hosting hizmeti sağlayan birçok firma çok sayıda müşterisini zor durumda bırakmıştır. Bu anlamda “sınırsız” kelimesinin altında kullanıcıların mağduriyeti ve kandırılmaları söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden sınırsız adı altında önünüze getirilen hosting hizmetlerini çok dikkatli bir biçimde incelemeniz ve kandırmacalara karşı dikkatli olmanız gerekmektedir.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir