Seo Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

06Kasım 2016
by admin

Search Engine Optimizer yani SEO web sitelerinin Arama motorları sıralamalarında daha üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalardır. Arama motoru olarak Google ele alınırsa, kurulduğu günden beri arama motoru algoritmasını geliştirmiş ve web sitelerini daha iyi analiz ederek kullanıcılara daha iyi arama sonuçları vermeye çalışmıştır.

Google algoritmaları günümüzde yapay zeka kullansa da şuan ki konumuna gelene kadar bir çok algoritma geliştirmiş ve kullanıcılarına arama sonuçlarını buna göre vermiştir. Geçmişte Google tarafından sıralamalarda üst sıralarda çıkmaya yarayan ancak şuan geçerliliğini yitirmiş konuları ele alalım;

1) Dmoz; Google algoritmaları eskiden dmoz kayıtlı siteleri daha çok severdi ve sıralamalarda Dmoz kayıtlı siteleri daha üst tutardı. Bunun nedeni algoritmaları siteleri değerlendirecek kadar iyi değildi ve Dmoz kayıtlı siteleri diğer sitelerden ayrı tutardı. Geçmiş dönemlerde Seo çalışması yapanlar öncelikle Dmoz a yönelirdi ve sitelerini Dmoz kayıtlı yapmaya uğraşırlardı. Ancak günümüzde Google´ın yardımcı bir web sitesine ihtiyacı yok ve Dmoz Google için bir kriter değil artık.

2) Dizin siteleri; Geçtiğimiz dönemlerde backlink çok önemli bir konuydu (Günümüzde hala önemli) ancak artık eski backlik yöntemlerinin geçerliliği kalmadı ve dizin siteleri de rafa kaldırıldı.

3) Alexa; Site sahibi olup´ta alexayı bilmeyen yoktur sanırım. Bilmeyenler için; Alexa Dünya üzerindeki bütün siteleri aldıkları ziyaretçi sayısına göre sıralayan bir sayaç sitesidir. Geçmiş algoritmalarda Google Alexa sıralamasını dikkate alsa da günümüzde Alexa ile Google sıralamanızın hiçbir alakası kalmadı.

4) Pagerank PR Değeri; Yaklaşık 3 yıl kadar önceye kadar geçerliliğini koruyan PR değeri artık günümüzde Google tarafından kabul edilmemektedir ve web siteleri PR değerine göre analiz edilmemektedir. Geçtiğimiz dönemlerde Google web sitelerini aldıkları hitlere göre ve içeriğine göre PR değeri atamaktaydı. Ancak artık hiçbir önemi kalmadı.

5) Footer link; Geçtiğimiz algoritmalarda Footer link özellikle Seo çalışması yapanların ve web tasarımcıların kullandığı bir link alma yöntemiydi. Geçtiğimiz dönemlerde web siteleri için çok faydalıydı ve sıralamalara etki etmekteydi. Ancak Google´ın yeni algoritmaları ile birlikte artık bir önemi kalmadı ve aksine sıralamalarda daha gerilere gitmenize neden olacaktır.

Her türlü soru görüş ve öneriniz için 7/24 Kaliteweb Web Hosting ile irtibata geçebilirsiniz.

blog , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir