Satışı Yapılan Araç, Satışı Yapılan Cep Telefonu ve Türkiye Ekonomisindeki Yeri

31Ağustos 2016
by admin

arac

Geçen yıl, yani 2015 yılında ülkemizde satışı gerçekleşen araç sayısı, 968017 adet tir. Bu rakamın içerisinde binek, hafif ticari araçlar ciddi yer tutmakta. Satışı gerçekleştirilen araçların bir kısmı ülkemizde üretilmekte ve yerli araç olarak isimlendirilmekte. Fakat her ne kadar yerli olarak isimlendirilseler dahi aslında bize ait, ülkemize ait yani milli araçlar değiller.

Yıllardan beri süre gelen şekilde, Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelerin markalarının Türkiye de üretilmeleri ve asıl aslan payının belirttiğimiz ülkelere aktığı markalardan bahsediyoruz.
Sözü geçen 968017 adet araç rakamı her yıl benzeri rakamlar ve sürekli artan adetlerle tekrarlandığını ve satıldığını dikkate alırsak, bu üreticilerin Türkiye ve diğer dünya ülkelerinde nasıl paralar kazandıklarını sanırım bir miktar anlayabiliriz.
Bu konuyu biraz açmak ve anlayışımızı arttırmak gerekirse, ülkemizde satışı gerçekleştirilen en ucuz sıfır araç fiyatının 50.000 TL ve ortalamasının ise 70.000 TL olduğunu hatırlatmalıyız.
Bu 70.000 TL nin vergi ve aracılar düşüldüğünde kalan ana para miktarı 30.000TL civarında. Toplam rakam olan 968017 adet ile çarpıldığında ortaya çıkan fiyat ise 29 Milyar TL gibi muazzam bir rakam ortaya çıkmakta. Bu rakamın 190 dünya ülkesinden sadece Türkiye de elde edilen gelir olduğunu ve toplam rakamın 3.5 Tirilyon civarında bulunduğunu da hatırlatırsak, şaşkına dönmemek açıkcası içten bile değil.
Böylesine muazzam bir pazarda, 29.000.000.000TL Türkiye pazarını ve 3.500.000.000.000TL dünya piyasasını hükmeden dünya markaları içerisinde 1 tane dahi Türk Markası bulunmadığını biliyor muyuz? Sizce bunun açıklaması olabilir mi? Acınacak bir durum desek abartmış olur muyuz? Üstelik bu sadece binilecek araç, taşıma aracı.
Bunun gibi 1.000 lerce farklı sektör ve 100.000 lerce farklı ürün dünyada tüketicilere sunulmakta ve biz bu pazarların bir çoğunda yokuz. Giyim markaları, teknolojik cihazlar, ev elektroniği, ekimlik tohum piyasası, askeri teknoloji, ayakkabı markaları, bilgisayar markaları, sunucu cihazları, server ekipmanları, web hosting ve telekomünikasyon sektörü ve daha binlerce sektör. Hiçbirisinde neredeyse yokuz.
Örneğin Cep telefonu. 2015 yılı verilerine göre Türkiye de satışı gerçekleşmiş cep telefonu sayısı 12.000.000 adet. Bu rakam her yıl giderek artmakta. Farkı pazarlama yöntemleri ile her birey cep telefonunu sürekli yenilemekte, ve farklı reklam stratejileri ile bu artış sürekli körüklenmekte. Belirttiğimiz bu rakamın TL karşılığı 14.000.000.000 TL. Ve hazır olun, bu sektörde de bir kaç silik marka haricinde neredeyse yokuz.
Dünya markaları kazanıyor ve kazanmaya hızla devam ediyor. 10 yıllarca biz ülke olarak kazanmamaya alışmışız doğru fakat artık bizim de kazanmamız lazım.
Bizim de dünyaya hitap eden ve hükmeden markalarımızın oluşması elzemdir. Bu bağlamda ülkemiz artık kabuğunu kırmalı ve bu makus talihine artık kendisi hükmetmelidir.
Her türlü engellemeyi aşacak güçteyiz. Ümit ediyoruz ve inanıyoruz ki güzel günler artık çok daha yakın.

 

Serdar GÜNEY

blog , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir