Sanal Sunucu Nedir

16Ocak 2017
by admin

VPS Virtual Private Server yani sanal sunucu anlamına gelir. Peki nedir bu vps. Sanal sunucunun çalışma mantığını basitçe şöyle anlatabiliriz. Bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla birbirinden bağımsız sanal sunucu oluşturmaktır. Bu sanal sunucular kendilerine ait işletim sistemleri kullanır fakat fiziksel sunucu üzerindeki donanımları ortak kullanır.

Sanal sunucular bulundukları bilgisayarlardaki donanımı sadece ortak kullanırlar. Yani 1 bilgisayarı 2 ayrı bilgisayar haline getirebilirsiniz. Örnek 2 ayrı Windows kurabilirsiniz. Bu 2 ayrı Windows’ a ayrı ayrı ip adresleri vererek uzaktan erişim ile 2 sinide aynı anda kullanabilirsiniz 2 ayrı bilgisayar gibi olurlar, fakat donanımları aynı kullanırlar. Yani bilgisayar üzerindeki ram işlemci hard disk gibi donanımlar ortak kullanılır. Bir sanal sunucunun aşırı işlem yapıp işlemciyi fazla kullanması diğer sanal sunucuları yavaşlatabilir bunun nedeni hepsinin ortak kullanmasıdır.

Sanal sunucuların ayrı ayrı çalışması için hepsinin kendine ait statik ip adresleri olması gerekmekte. 2 sanal sunucu 1 ip adresini kullanamaz. Sanal sunucular işletim sistemi yönetim olarak tamamen bizlere aittir fakat kaynak kullanımında eğer bir limitleme gibi ayar yoksa ortak kullanım yaparlar. Sanal sunucular basit projelerimiz için ideal bir sunucu tipidir. Hem bütçe açısından bizi rahatlatır hem de kolay kurulum gibi özellikler sayesinde pekte yorucu olmazlar.

Sanal sunucuları bir sanal sunucu haline getirmek için fiziksel sunucuya VMWare, Virtualizor gibi yazılımlar kurulur. Bu yazılımlar sayesinde sanal sunucular oluşturulur ve kullanıma uygun hale getirilir. Günümüzde en yaygın VMWare kullanılmakta. Bir çok güzel özelliği ve ücretsiz olması nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor. Sanal sunucu alımında dikkat etmemiz gerekenler bize verilen limitler ve fiziksel sunucunun özellikleridir. Ram türü disk türü işlemci gibi özellikler sanal sunucunun performansı demektir. Ne kadar iyi özellik bizim için o kadar fazla performans anlamına gelir.

Eğer ihtiyacınızın ne olduğuna karar veremiyorsanız bu konularda Kaliteweb web hosting firması ile 7/24 iletişime geçerek destek alabilirsiniz. Ayrıca en uygun fiyatlardan yararlanarak hemen bir sanal sunucu sahibi olabilirsiniz.

 

blog , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir