Sanal Sunucu Nedir ?

24Şubat 2017
by admin

Sanal sunucu, bir donanımsal sunucu üzerinde birden fazla işletim sisteminin yüksek performansla barındırılmasına imkan sağlayan teknolojidir. Bizde bu yazımızda sanal sunucu ne işe yarar , ne amaç ile kullanılır, ne gibi özelliklere sahiptir ayrıntılı bir şekilde ondan bahsedeceğiz.

Sanal Sunucu Ne İşe Yarar ?

Fiziksel sunucuyu lojik parçalara ayırdığımızda her parça bir sanal sunucu haline gelir. Sistem olarak normal bir sistem işleyişinden pek bir farkı yoktur. Ancak yüksek hatlı çevrimiçi oyunlar ve uygulamalarda yeterli ağ ve fiziksel imkan yoksa sorun çıkarabilmektedir sanal sunucu. İnternet hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız sanal sunucu ile çalışmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Diğer sunuculardan pek bir farkı yoktur sanal sunucunun. İnternet hızı aynıdır normal sunucularla. Web sitelerinizi sanal sunucu ile çalıştırabilir. E-posta işlerinizi de sanal sunucu yolu ile halledebilirsiniz.

Sizin sanal sunucunuz etrafınızda bulunan sanal sunuculardan etkilenmez. Örneğin bilgisayarınızda bulunan windows xp sisteminin üzerine yeni bir sanal yazılım yükleyebilir, bu sanal yazılımın içine de ikinci windows işletim sistemli makine ve eğitim amaçlı Linux işletim sistemli makine oluşturabilirsiniz. Böylece size 3 makine hizmet vermektedir. Bu 3 makine sistem kaynağınızın izin verdiği performans ile çalışır. Ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok olan sunucuya program yükleyerek çok sayıda bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar gerçek değil sanal bilgisayarlardır. Sanal bilgisayarlar gerçek bilgisayarların kaynaklarını paylaşırlar. Sanal bilgisayarlar gerçek bilgisayarlardan kapasite ve işlev açısından hiç bir farkı yoktur.

Her  bir sanal bilgisayarınıza işletim sistemi yükleyebilir, birbirinden bağımsız açıp kapatabilir, değişik programlar yükleme imkanına sahipsinizdir . Sanal sunucu kullanımında performans kaybı yaşamazsınız.Elektrik, yer, kurulum bakımından sanal sunucular iş tasarrufu sağlamaktadır. İş yaşamında oldukça önemli bir yere sahiptir sanal sunucular. Orta derecede gelişmiş firmalarda ya da daha küçük firmalarda site barındırma, radyo yayın sağlama, kontrol paneli ve diğer web yazılımlarını tutma amacı ile kullanılırlar.

Sanal sunucu başka kişiler ile paylaşılamaz. Sanal sunucunuza istediğiniz zaman istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir istediğiniz amaca dair kullanabilirsiniz. Sanal sunucuların daha bir çok avantajı vardır. Sunucularınızın üzerinde kontrol ve yönetim tamamen size aittir. İngilizce açılımı Virtual Dediicated Server (VDS) dir. VPS ve VM kısaltmaları ile anlatılır sanal sunucular. VPS, Virtual Private Server yani sanal özel sunucu VM ise virtual machine yani sanal makine olarak açılır.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir