Sanal Sunucu Ne Demektir ?

24Şubat 2017
by admin

Sanal Sunucu, bir sunucuda birbirinden bağımsız olarak birden çok işletim sisteminin en üst düzeyde performansla barındırılmasına olanak tanıyan bir teknolojidir. İngilizce karşılığı Virtual Dedicated Server, kısaltılmışı ise VDS’dir. Her VPS birbirinden bağımsız bir sunucu olarak çalışır. Kendisine ait olan disk alanları, konfigürasyon dosyaları, IP adresleri, hafızaları ve uygulamaları vardır. Bu tür sanal sunucu dedicated denilen bir adanmış fiziksel sunucuda bulunurlar. Yüksek tüketim yapan çevrimiçi oyunlar ile uygulamalarda yeterli miktarda ağ ve fiziksel olanak karşılanmadığı zaman ciddi problemler meydana gelebilir; ancak sistem işleyişi olarak normal bir sistemden farkı bulunmamaktadır.

Genellikle küçük ve orta büyüklükteki firmalar, web site barındırma, kontrol paneli, radyo yayın sağlama ve diğer web yazılımlarını tutma amacıyla kullanırlar.
Virtual Hosting yani sanal sunucu, web sunucusunun kısımlara ayrılarak her bölümün birbirinden bağımsız, kiralık sunucu şeklinde çalışmasına imkan sağlayan hosting çeşididir.
Yoğun talep olan durumlarda bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. yahoo.com, wikipedia.org, google.com gibi adreslerde bu duruma çok rastlanır. Ancak daha yaygın olanı, birçok alan adının bir tek IP’ye atanmasıdır. Buna Sanal ev sahipliği, İngilizce karşılığı olarak Virtual Hosting denir. 2 çeşit Virtual Hosting bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Virtual Private Server Hosting, ikincisi ise, Virtual Dedicated Hosting’dir.

1- Virtual Private Server (Vps) Nedir ?

Vps’nin İngilizce açılımı Virtual Private Server vps sunucu cümlesinin baş harflerinden meydana gelmektedir. Türkçede karşılığı Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelir. Burada aynı sistem içinde ortak ram ile disk kullanılır. Ram ve diski kullanan bu ortak sanal sunucu grubu birbiri ile bağımsız olarak çalışmaktadır. Gerçek sunuculardan farkı da aynı donanımı birden çok sanal sunucunun kullanabilmesidir. Dedicated gibi gereğinden fazla performans gerektiren hizmetleri karşılamak yerine, düşük maliyetli ve düşük ram kullanan web hizmetlerinde sanal sunucular kullanılır. Ücret olarak çok uygun olmakla birlikte talep edilen sistemi karşılayacak kadar değere de sahiptir.

2- Virtual Dedicated Server (Vds) Nedir ?

VDS kısaltması İngilizde açılım olarak Virtual Dedicated Server vds sunucu cümlesinin baş harflerinden meydana gelmektedir. VPS paketlerde donanımı kullanan işletim sistemi bir tanedir. Vds sunucu ise durum farklıdır. Her kullanıcı için bir işletim sistemi bulunmaktadır. Örnek olarak sunucuda bölünen Ram miktarını verebiliriz. Bu miktarın tümü o kullanıcıya atanır. Yani ram miktarı, kullanılmasa bile kullanıcıya atanır. Bu şekilde sanal yöntemdeki ram sınırlamalarının önüne geçilmiş olunur.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir