Sanal Sunucu Nasıl Çalışır?

20Ocak 2017
by admin

Sanal sunucular nasıl çalışır?

Sanal sunucular, birden fazla sanal sunucunun tek bir fiziksel sunucuda aynı kaynakları kullanarak çalışmasıdır. Yani bir fiziksel sunucu düşünün, bunun içerisinde onlarca işletim sistemi yani onlarca sanal bilgisayar mevcut. Bu sanal bilgisayarların hepsi sunucudaki aynı donanımları kullanır.

Bu olayı basitçe örnek vererek sizlere şöyle anlatabiliriz. Bir bilgisayar düşünün üzerinde 10GB ram var. Bu sunucuyu sanallaştırmak yani sanal sunuculara bölmek istiyoruz. Bunun için fiziksel sunucumuza sanallaştırma sistemi kurmamız gerekiyor. Örnek olarak en çok kullanılan ve ücretsiz olan Vmware kullanınabilir. Vmware sayesinde fiziksel sunucumuzu sanallaştırabiliriz. Vmware sanallaştırma sistemi bir işletim sistemi olarak sunulur. Bu işletim sistemini yükledikten sonra yani fiziksel sunucumuza Vmware kurduktan sonra bu yazılım sayesinde artık sanal sunuculara bölebiliriz. Örnekte 10GB ram var demiştik fiziksel sunucumuzda. Şimdi her biri 1GB olmak üzere 10 adet sanal sunucu kurabilir yani 10 adet farklı bilgisayar yapabiliriz.

Bu şekilde kaynakları bölerek sanal sunucular elde ederiz. Kaynak kullanımında dikkat etmemiz gereken hiçbir zaman fiziksel sunucumuzun %100’ ünü kullanmamak olacaktır. Yani fiziksel sunucuda 10GB ram var ise 10 tane 1GB ramlı sunucu kurup 10GB ram in tamamını kullanmamamız gerekiyor. Tüm kaynakları kullanırsak fiziksel sunucumuzu sanallaştırmaya yarayan yazılım yani Vmware sistemine bir şey kalmayacağı için bu yazılım tıkanır yani fiziksel sunucu tıkanırsa tüm sanal sunucular gidecektir veya çok kasacaktır. Bu yüzden kaynağın %100’ ünü kullanmamaya çalışmak daha sağlıklı olacaktır.

Sanal sunucuların kullanımları da önemlidir. Örnek olarak 10 sanal sunucu kurmuştuk. Bunların her birinin 1GB ram ı mevcuttu. Şimdi bu sanal sunuculardan birisi bir örneğin ram ı %100 kullanacak bir şey yaparsa misal bir saldırı yer ve tüm oranları %100 yaparsa ram,cpu gibi bu fiziksel sunucuyu etkileyecektir. Fiziksel sunucu etkilendiğinde diğer tüm sanal sunucularda etkilenecektir.

Sanal sunucu sistemi veya bir sanal sunucu sahibi olmak veya bu alandaki sorularınıza cevap bulmak için Kaliteweb web hosting firması ile iletişime geçerek en uygun fiyata bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir