Sanal Sunucu Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

24Şubat 2017
by admin

Kiralık sunucu web sitenizi kullanmada, internet yaşamınızda oldukça önemlidir. Bu yüzden sanal sunucu kiralarken kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat etmelisinizdir. Peki nasıl anlayacaksınız sanal sunucunun güvenilir ve kaliteli olmasını. İşte biz de bu yazımızda bu konuda bilgilendireceğiz sizi.

Sanal Sunucu Kiralama

Sanal sunucu kiralama  siteye ait sayfalarınız nasıl yüklendiğine dikkat ediniz. Sayfanın yüklenme hızı önemlidir. Her bağlantı çeşidi değişik oranlarda bir transferi gerçekleştirir ve bu birim olarak Mbps şeklinde ölçülmektedir. Bunun dışında hatların doluluk oranı da önemlidir kiralamada. Sanal sunucuda sayfanın geç açılmasını hem müşteriyi kötü etkiler hem de sitenin performansını olumsuz etkiler. Disk alanı denilen kavram sunucunun kaç mgb olduğu, ihtiyaçlarınız ve paranız ölçüsünde değişiklik gösterir. Siteniz geniş kapsamlı ve içeriği fazla olsun istiyorsanız siteniz alacağınız alanında büyük olması gerekir. Aynı şekilde sitenizde bol resim, fotoğraf ve flash kullanmayı düşünüyorsanız da alanınız büyük olmalıdır. E-posta hizmeti vermeyi düşünüyorsanız da bunun büyük bir alan kapladığını unutmamalısınız. Bant genişliği kavramı bir ay boyunca kullanacağınız veri transfer limiti demektir.

Web sitesi üzerinde yapılan işlemler sonucunda ağ üzerinden gelen ve giden data miktarı kullanıcıların istekleri ile sınırlandırılır. Kullanıcı adres satırına bir adres girdiğinde sunucu ile kullanıcı arasında bir veri alışverişi olur. Tarayıcı sunucudan istediğiniz adresi ister ve sayfa önünüze gelir. Yani web sitenizin ne kadar çok ziyaretçisi olursa o kadar çok bant genişliğine ihtiyaç olacaktır demektir. İnternet üzerinden sitenize giriş yapabilmek, dosyaları göndermek ve yönetmek için kullanacağınız kontrol panel sunucun en temel unsurudur. Kontrol panelinin verdiği imkanlar şöyledir: dosya, veri tabanı, alan adı ve eposta gibi konularda yönetim imkanı verir. Bu yüzden kontrol panelinin yeni ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Yazılımların güncellenmiş halleri de vardır. Hosting şirketleri maliyetten ötürü açık kaynak yazılımlarını tercih etmektedir. Web sitenizin ihtiyaçlarını ve gereken bütçeyi belirledikten sonra geriye hosting firmaları arasında tercih yapmak kalmıştır.  Sanal sunucu kiralama öncesinde kaliteli web hosting firması bulmaya özen gösterin.

Hosting firması ve sahibi hakkında gerekli araştırmayı yapın. Sunucu adresi, refarans incelenmesi gereken en önemli konudur. Her zaman için servisi alacağınız şirketin ne kadar zamandır aktif durumda olduğunu, uzun süredir hizmet vermekte olup olduğuna bakınız. Şirket hakkında bulunan yorumları da göz ardı etmeyin. Hizmet sözleşmesini de incelemelisiniz. Ayrıca para iade garantisi olan firmalar tercih edilmelidir. Fikir değiştirdiğinizde parayı geri alabildiğinizden bu özellik çok önemlidir 

blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir