Sanal Sunucu Kiralama

11Aralık 2016
by admin

Sanal sunucu fiziksel olarak var olmayan sunuculara verilen isimdir. Tamamen sunucu mantığı ile çalışan sanal sunucuların fiziksel sunuculardan tek farkı özel bir kasa olmamasıdır. Sanal sunucular fiziksel sunucuların içlerinde oluşturulan özel alanlar olarak yer almaktadır. Örneğin çoğumuz tek bilgisayarda iki farklı işletim sistemi kullanmışızdır. Tek bilgisayarda iki veya daha fazla işletim sistemi kullandığımızda bilgisayarın ilk açılışında hangi işletim sistemini açayım diye sorar ve seçtiğiniz işletim sistemini kullanır.

Sanal sunucularda benzer bir mantıkla çalışır, tabi bir kaç farkla. Sanal sunucularda benzer mantıkla tek bilgisayar (Server) içerisinde birden fazla işletim sistemi ile kullanılır. Ancak ilk açılışta hangi işletim sisteminin açılacağını sormamaktadır. Sanal sunucular çok yüksek özelliklere sahip fiziksel yani gerçek sunucular içerisinden açılmaktadır. fiziksel sunucu kullanıma hazır hale geldiğinde yani kullanılacak işletim sistemi kurulup kabinine yerleştirildikten sonra üzerine sanallaştırma programlarından bir tanesi kurulur. Bu sanallaştırma programları aynı anda yüzlerce sanal sunucuyu çalıştırmaya yarar. Fiziksel sunucumuzun üzerine sanallaştırma programınıda kurduktan sonra artık sunucunun özelliklerinin izin verdiği kadar sanal sunucu kurulabilir. Sanal sunucu kurulumu normal fiziksel işletim sistemi kurulumu gibidir.

Sanal sunucuları fiziksel sunuculardan ayıran tek özellik gözle görülebilir ve sunucu olmamasıdır demiştim makalenin başında. Evet, sanal sunucular kurulurken kurulan sunucuya işlemci, Ram ve HDD ataması yapılır. Ve o atanan bölüm artık sadece o sunucuya aittir ve başka hiç bir sunucu kullanamaz. Açılan sanal sunucu, fiziksel sunucu göreviyle çalışacaktır ve kendine ait işlemcisi, Rami, HDD´si, İP adresi, Aylık trafiği, ve hattı olacaktır.

Sanal Sunucu Kiralama ile fiziksel sunucu arasındaki fark bundan ibarettir. Sanal sunucu kiralarken paket özelliklerine ekstra İP ekleme, ekstra trafik ekleme ve ekstra ram ekleme gbi çeşitli özelliklerde sunulmaktadır. Böylece sitelerinizin hepsine kendiniz özel İP atayabilir ve sorunsuzca HDD, Ram sıkıntısı olmadan kullanabilirsiniz.

Daha önce hiç Sunucu yönetmemiş biriyseniz destek paketi satın almakta başlangıç için iyi olacaktır. Böylece sunucunuzda yaşadığınız sorunlara hızlı müdaheleler ettirebilir ve bu şekilde sunucu yönetimini daha hızlı öğrenebilirsiniz.

blog , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir